Amikor házimoziról esik szó, mindenkinek az jut eszébe először, hogy az otthoni filmnézés minél jobban hasonlítson az igazi mozira. Ehhez a mai modern projektorok jelenthetik a kiváló alternatív megoldást. Bár a házimozi kialakítása ezekkel az eszközökkel nem olyan egyszerű, mint egy modern televízióval, azonban apró segítségekkel igazi élményeket csempészhetünk otthonunkba. Mai cikkünkben bemutatjuk Nektek azt, hogy hogyan alakíthattok a nappalitokból saját házimozit.
Projektor vs. TV a házimoziban
Technikailag a mai TV-k sokkal jobb képminőséget biztosítanak, mint a projektorok túlnyomó többsége. Világosabb a háttérfényük, kiváló minőséggel rendelkeznek, ráadásul gyorsabb és gyakoribb frissítéseket is kaphatnak, azonban ezek ellenére is bátran kijelenthetjük, hogy az igazi mozis élményt nem tudják 100%-ban biztosítani.
A projektorok sokkal nagyobb felületen tudják megjeleníteni a kívánt tartalmat. A legtöbbjük 100 hüvelyk feletti képernyőmérettel indul. A sötét szobában vetített film sokkal közelebb érződik egy mozis pillanathoz, éppen ezért éri meg jobban.
Projektorvásárlás előtti tudnivalók
Számos népszerű projektor márkát érdemes megtekinteni, mint például a Sony, LG, BenQ, vagy éppen Epson, ugyanis a projektor piacon tőlük kaphatjuk meg a legmegfelelőbb darabokat. Mielőtt azonban a vásárlásba ugranánk, érdemes néhány tudnivalót figyelembe venni. Az első és legfontosabb nem más, mint a vetítési távolság felmérése. Ez a méret a projektor lencséje és a vetítési felület közötti táv.
A legtöbb készülék mellé fel van tüntetve ez a szám, így már csak le kell mérnünk azt, hogy a kívánt helynek megfelel-e a méret. A távolság eltérő lehet típusonként, olyan tényezők miatt, mint az izzó típusa, vagy a lencsék minősége. Kisebb térhez ajánlott a rövid vetítési távolságot támogató projektorok közt körbe nézni.
Hogyan vásároljunk projektort?
Mindenek előtt bizonyosodjunk meg arról, hogy mekkora hely áll rendelkezésünkre. Ezzel az adattal máris le tudjuk szűkíteni a lehetőségek körét. A legjobb, ha az 1080 pixeles HD-s projektorok között keresgélünk, hiszen messze a legjobb minőséget biztosítják. Miután megtaláltuk a kiszemelt darabot, nincs más hátra, mint felszerelni azt.
A projektor felszerelése
Számtalan rögzítési móddal találkozhatunk, legyen szó állványról, vagy fali konzolról, azonban tájékozódjunk az internetről, vagy a kézikönyvből arról, hogy saját készülékünkhöz mi kompatibilis. Ezeket a kiegészítőket szinte bárhol meg lehet vásárolni.
Fontos, hogy ne az ülőgarnitúra felett helyezkedjen el, hiszen a ventilátor búgása hosszútávon zavaró lesz.
Végső projektorbeállítások
Fontos tudni, hogy minden projektor egyedi, így adott helyekhez és használati módokhoz vannak optimalizálva. A fény a legnagyobb ellenségük, nem véletlenül ülünk a moziban is sötétben. A tökéletes élményhez sötétítsünk be, és kerüljük a közvetlen falra való vetítést.
A megfelelő hangrendszerrel párosítva máris remek pillanatokat tölthetünk el kedvenc
Netflix-es sorozatunkat, vagy
YouTube-os videóinkat nézve. Ti kipróbálnátok?