A mai világban sajnos az ember nem lehet már elég óvatos. Mind testi, mind lelki védelmünk nagyon fontos, így nem véletlenül találkozhatunk olyan eszközökkel, alkalmazásokkal, vagy akár telefonos funkciókkal, amelyek veszély esetén remek segítséget nyújtanak. Mai cikkünkben ezek közül fogunk Nektek néhányat bemutatni.
Fontos tippek, melyeket érdemes betartani!
Legyen szó önvédelmi eszközökről, vagy esetleg újonnan letöltött alkalmazásokról, mindig vannak olyan szabályok, amelyeket saját védelmünk érdekében érdemes betartanunk.
1. Teszteljünk le mindent! Ez a lépés elengedhetetlen ahhoz, hogy vészhelyzet esetén minden úgy működhessen, ahogy kell. Egy új eszköz, vagy applikáció sokszor bonyolult és érthetetlen lehet bárki számára. Minden megszokás kérdése.
Pánikhelyzetben egyáltalán nem kellemes az, ha azon kell gondolkoznunk, hogy melyik funkció mire való és hogyan működik. Mindig próbáljuk ki ezeket a programok letöltése, vagy az eszközök kicsomagolása után. Érdemes kipróbálni a riasztó funkciókat, a tartózkodási helyünknek megosztását, továbbá ha aktuális, az SOS beállításokat is aktiváljuk!
2. Legyünk tettre készek! Tegyük elérhetővé ezeket a készülékeket, vagy programokat. Bármilyen típusú terméket is használunk, ezeknek kéznél kell lenniük! Valljuk be, nem minden helyzetben van arra lehetőségünk, hogy a táskában keresgéljünk.
Az alkalmazásokat helyezzük a főképernyőre, illetve ha van lehetőségünk, kisegítő lehetőségek segítségével tegyük még könnyebbé megnyitásukat. A biztonságot adó készülékeket tartsuk a kabát belső zsebében, vagy ha az eszköz engedi, helyezzük a kulcsunkra, vagy táskánkra. A lényeg, hogy készen álljanak a használatra!
Biztonsági funkciók, melyekkel telefonjaink már rendelkeznek
Bizonyára már mindenki találkozott a helymegosztás és segélyhívás funkciókkal. Ezeknek használata nagy segítség lehet, ráadásul elővigyázatosság szempontjából is tökéletesek. Hogyan használjuk ezeket?
iPhone-on: A helymeghatározást könnyedén megoszthatjuk ismerőseinkkel, ha a kontaktoknál beállítjuk azt, hogy mikor és mennyi ideig láthatják tartózkodási helyünket. Ez nem csak vészhelyzetek esetén hasznos, hiszen segítségével egy találkozó előtt is informálódhatunk arról, hogy ismerősünk éppen merre tart.
A segélyhívás funkciót egy egyszerű mozdulattal elővarázsolhatjuk. Ehhez nem kell mást tennünk, mint lenyomva tartani egyszerre a fő kapcsoló gombot és valamelyik hangerőszabályzót. Ezzel előhívhatjuk az SOS menüt, ahol a segélyhívás funkció mellett orvosi információkat is megadhatunk.
Androidon: Androidon a vészhívás funkció is hasonlóan működik, azonban a helymeghatározásért ebben az esetben a
Google Maps felel.
Noonlight
A Noonlight egy külföldön már elterjedt és közkedvelt applikáció. Szerencsére elérhető iOS-es és Androidos eszközökön is, így akárki beszerezheti, de egyenlőre sajnos csak az USA-ban használható. Ezeket a biztonsági alkalmazásokat általában könnyű kezelni, na de nézzük is, hogy hogyan működik a Noonlight!
Vészhelyzet esetén nincs más dolgunk, mint a képernyőn megjelenő gombot megérinteni. Amint ezt megtettük, az alkalmazás 10 másodpercen keresztül egy általunk beállított PIN-kódot fog kérni. Ezzel téves riasztás esetén visszavonhatjuk a jelzést. Amennyiben nem írjuk be a kódot, az applikáció megpróbálja felvenni velünk a kapcsolatot, majd ha ez nem sikerül, egyből értesíti a hatóságot, akik azonnal el is indulnak hozzánk. Helyzetünket a helymeghatározás segítségével adhatjuk meg számukra.
Végezetül
Természetesen számos remek applikáció és segédeszköz található az interneten. Érdemes saját igényeinknek megfelelően keresgélni, hiszen ilyen esetekben mi fogjuk használni ezeket. Bízzunk benne, hogy nem lesz szükségünk ezeknek a használatára! Vigyázzunk magunkra és legyünk mindig körültekintőek.