Irán bejelentette, hogy elkészültek az első fázissal abban a folyamatban, melynek végső terméke egy úgynevezett "nemzeti internet" lesz. A kommunikációért felelős miniszter vasárnap tájékoztatta a nagyérdeműt.
Tiltott weboldalak helyett nemzeti internet lesz
Az ottani hírek szerint a nemzeti internethálózat az ígéretek szerint nem csak olcsó lesz, de nagyon jó minőségű és nagy sávszélességű is. A törekvést sokan kritizálják, szerintük sokkal inkább arról van szó, hogy a kormány nagyobb ellenőrzést akar gyakorolni a lakosság felett. Habár Irán már így is blokkolja a tengerentúli országok weboldalait, beleértve olyan nagy neveket is mint a Twitter és a Facebook, azonban sokan kicselezik ezt a tiltást proxy oldalak és virtuális hálózatok segítségével.
Országos internethálózat
Az országos internethálózat ötlete már 2010-ben megvolt, sőt az akkori tervek szerint 2015-ben már élesítették is volna. A kormány szerint a cél egy izolált, belföldi intranet hálózat, amely iszlám tartalmakat közölhetnek és amellyel növelhetik a lakosok digitalizálódását. Szintén fontos érvnek tartják, hogy a hálózat létrejöttével sokkal nagyobb biztonságban lesznek majd a hackertámadásokkal szemben, hiszen azok csak országon belülről jöhetnek majd. Ennek bizonyára örülnek a kormányzatiak, oldalaikat ugyanis éppen nemrégiben támadták meg DDoS technikával, amelynek lényege, hogy az oldalra olyan sok kérést küldenek, amelyet az már nem tud feldolgozni és végtelenül lelassul, vagy összeomlik a szervere.
Jöhet a második fázis a videós tartalom
Az első fázis lényege az volt, hogy létrehozták a hálózat eléréséhez szükséges feltételeket. A második fázist 2017-ben, februárban tervezik befejezni, ennek főleg a videós tartalmakhoz lesz köze. A végső, harmadik fázist 2017 márciusára ütemezik, melynek során további szolgáltatásokat tesznek elérhetővé a belföldi vállalataik számára.