A Facebook és Twitter profilunk sokkal többet is elárulhat rólunk, mint azt elsőre gondolnánk. A posztjaink nem csak önmagukban hordozhatnak jelentést. A szóhasználatunk rejtett információkat hordoz magában. Ezt kielemezve többet tudhatunk meg a felhasználókról, mint akár amit ő gondolna magáról.
A közösségi oldalak használatának elemzése érdekes adatokat szolgáltathatnak az emberi lélek, személyiség, gondolkodásmód megfejtéséhez. A pszichológusok nagy érdeklődést mutatnak a technológia iránt, hiszen nagyon sokat lehet tanulni ezekből, az adott felhasználók mentális egészségi állapotát is jól fel lehet mérni a módszerrel.
A dolog nem új keletű, 2012-ben a Facebook maga publikálta a 700.000 felhasználóra vonatkozó hasonló elemzéseket (természetesen anonim módon). A közzététel nagy felháborodást keltett, mivel sokan ezt a magánélet megsértésének tekintették, holott semmi magán jelleg nem volt ezekben, hiszen mindenki saját akaratából osztotta meg az egész világgal gondolatait.
Az eset után megígérték, hogy többet ilyen nem fordul elő, ennek ellenére most a kutatók továbbra is mélyre ásnak a személyes jellegű információkat kutatva. Szerintük az illető beleegyezése nélkül kutatni a posztjaiban etikai szürkezónának számít, így végül is folytatják a munkájukat, hátha új, érdekes dolgokat találhatnak az emberi lélek bonyodalmairól.