A TED (Technology, Entertainment and Design) konferencián mutatták be a kutatások legújabb fejleményét a 3D-s nyomtatók területén. A Terminátor 2 higanyemberének ötletétől inspirálva új, növekedés alapú nyomtatási módszert ötlöttek ki a fejlesztők. Ez a Carbon3D nevet kapta, és igazi fejlődést hozhat a technológiának.
A 3D-s nyomtatók technológiája még továbbra is gyerekcipőben jár. A különféle speciális formákat a jelenlegi eszközök egy speciális műanyagból készítik el úgy, hogy felmelegítik azt és rétegenként egymásra építve alkotják meg a testet, amely a műanyag gyors kihűlésével azonnal megszilárdul. Így lényegében sok, egymásra rakott 2D-s rétegből épül fel a forma.
A Carbon3D igazi fejlődés lehet, mivel a különböző elemeket úgy növeszti és nem nyomtatja. Hogy mi ebben a különleges? Nos, leginkább az, hogy a tárgyak elkészítésére szánt idő a törtrészére csökken. A konferencián például egy plasztik gömböt alkottak 10 perc alatt, amely a korábbi módszerrel 10 órát vett volna igénybe.
Hogy pontosan hogyan is működik a dolog, arról kevés részletet árultak el egyelőre, de a lényeg, hogy az alapanyagból kiemelkedő részek úgy jönnek létre, hogy fényt, vagy oxigént engednek rá a megfelelő helyekre. A fénytől az anyag megszilárdul, az oxigéntől cseppfolyóssá válik. Így a létrehozott objektum erősebb is lesz, mint a korábbi, rétegekből egymásra épített tárgyak, hiszen egy darabból áll.
A fejlesztők szerint egy éven belül forgalomba is kerülhet a gépük, így újabb fejlesztések kaphatnak remek alapot. Készülhetnek az orvosi segédeszközök, különféle alkatrészek, művészi alkotások, vagy akár cipők is.