A különféle drónokat a katonaság után már a magándetektívek is előszeretettel alkalmazzák célszemélyeik követésére, megfigyelésére. Ezek a high-tech eszközök kamerával felszerelt kis helikopterek, amelyeket biztonságos távolból, rádiójelekkel lehet irányítani. Vajon mennyi idő kell ahhoz, hogy a szomszéd is szerezzen egyet, és a környéket pásztázza, miközben otthon a képernyőt bámulja.
A drónokban az a jó, hogy nem feltűnőek. Igaz, ha valaki az eget pásztázza, nyilván kiszúrhatja az oda nem illő tereptárgyat, viszont valljuk be, nem sokat nézegetjük a felhőket nap közben. A kis gépek 15-20 méteres magasságból már nem is hallatszanak lent a földön. Rendkívül jól irányíthatóak, akár kis helyekre is be lehet velük jutni, ha elég ügyes a „pilóta”. A hatótávolság akár több kilométeres is lehet, persze egy ilyen géphez mélyen a pénztárcába kell nyúlni. Sok múlik az antennán, akkumulátorokon és a gép felépítésén is.
Ezek az eszközök megváltoztatják az autós követés/üldözés fogalmát is. Nincs szükség az autópályán vadul manőverező és felboruló rendőrautókra. Egyszerűen egy geek kell, aki a célszemély felett repül és megfigyel.
Sajnos nem csak a hatóság, de a bűnözés kezében is eszköz lehet ez. A kukkolók, pedofilok és társaik ugyanolyan könnyen repülhetnek, mint bárki más. Ki figyeli őket?
Ugyan Magyarországon a drónok mindennemű, be nem jelentett használata illegális, mégsem érezhetjük magunkat biztonságban. Nem sűrűn látni ugyanis járőröket a levegőben, akik mini helikopterekre vadásznak.