Kutatók kifejlesztettek egy olyan új 3D nyomtatási technológiát, amellyel átlátszó és flexibilis elektronikai áramköröket is képesek alkotni. Ez a hordható eszközök új korszakát hozhatja el akár. Az így létrehozott áramkörök egyfajta ezüst nanoszálas hálózatból jönnek létre, amire különféle átlátszó műanyagot lehet rányomtatni, mondták el a Hamburg Egyetem fejlesztői Németországban.
A 3D nyomtatás új korszaka
A technológia olyan újfajta alkalmazhatósági lehetőségeket kreálhat, mint például a fénykibocsátó diódák, napelemek vagy integrált áramkörök. A kutatók által történő demonstráció alatt például egy hajlékony kondenzátoros áramkör is bemutatásra került.
'A célunk ezzel a tanulmánnyal az volt, hogy újfajta megközelítésben kísérletezzünk a polimeres 3D nyomtatással. A mi módszereinkkel olyan integrált elektronikai megoldásokat kívánunk létrehozni, amelyek mind helykihasználásban, mind súly tekintetében előrelépést jelentenek a korábbi megoldásokkal szemben.' - nyilatkozta Michael Rubhausen a Center for Free-Electron Laser Science (CFEL) munkatársa.
A jövő technológiája
A technológia alapjául szolgáló nanoszálak vastagsága néhány 10 nanométer, hosszúságuk pedig 10-20 mikrométeres. A röntgenfelvételes elemzések jól mutatják, hogy habár a nanoszálas polimer nem változik, ám közben a háló vezetőképessége jelentősen javul, hála a polimer összenyomásos kezelési eljárásának. Ezután a nanoszálak szubsztrátos eljárásnak esnek alá, végül megszárítják őket. A bonyolultnak hangzó folyamat végére pedig létrejön egy olyan eszköz, amely a jövő hordozható technológiáját jelentheti az emberiség számára.
Ha érdekel a 3D nyomtatás
Amennyiben téged is érdekel a 3D-s nyomtatás, netán van is 3D nyomtatód, érdemes lehet egy pillantást vetned az
androidos Thingiverse-re vagy az
iPhone-os Thingiveerse-re.