A japán Hayabusa-2 nevű űrszonda sikeresen detonált egy robbanó töltetet egy aszteroidán a küldetése során. A Ryugu nevű aszteroida felületén történő robbantás a kutatás fontos része volt, így a keletkezett kráterből értékes információkat adó leletek gyűjthetők hamarosan.
Robbantás a Ryugu aszteroidán
Miután korábban már a
Hayabusa-2 két roverje sikeresen landolt a Ryugu felületén, most ideje volt az űrszondának is akcióba lendülnie. A szonda 14 kilogrammnyi robbanóanyagot helyezett el egy speciális konténerben az aszteroida felszínén, amely robbanásával egy hozzávetőlegesen 10 méter széles lyukat robbantott. A
robbantást korábban a Földön is tesztelték ugyanezzel a robbanó szerkezettel.
Mivel a robbanás következtében az elszabaduló törmelék kárt tehetett volna a szondában, ezért a detonáció előtt biztonságos távolságba vezérelték a Ryugu 800 méterre lévő túloldalára. A gyors eredmény értékelés érdekében viszont még előtte a helyszínen elhelyezett egy DCAM3 nevű kamerát, amely rögzítette a robbanást. Ennek felvételei alapján remélik az űrkutatók, hogy a robbantás sikeresen zajlott.
Fontos kőzetek
Pár héten belül a Hayabusa ó-2 visszatér a kráterhez és begyűjti a kőzetmintákat. A felszín alatti minták elemzése különösen nagy jelentőségű, mivel ezek nem voltak kitéve az űr zord környezeti körülményeinek. Az űrben lévő testek komoly kozmikus sugárzásnak vannak kitéve hosszú időn keresztül, amely befolyásolja a tulajdonságaikat.
Az új minták, mondhatni érintetlenek és 'frissek', hiszen eddig az aszteroida felszínének védelmét élvezték. A kutatók elmondása szerint ezen kőzetek elemzésével sokkal többet tudhatunk meg a Föld és a naprendszerünk bolygóinak kialakulásáról.