Történelmi eseményt hajtottak végre a tudósok, amikor egy körülbelül 1 kilométeres nagyságú, űrben száguldó aszteroidán, 300 millió kilométeres távolságban a Földtől sikeresen hajtottak végre landolást a Hayabusa-2 kisméretű robotjaival. Külön örömhír, hogy a roverek nem csak mérési adatokat tudnak készíteni, de képeket is készítettek a felszerelt kameráikkal.
Leszállás egy aszteriodára
Miért is jelentős esemény ez? A Hayabusa-2 három és fél éve utazott, hogy elérje a Ryugu aszteroidát. Ehhez nagyon precíz és előrelátó tervezést kellett tökéletesen kivitelezni a mérnököknek, ami, mint ahogyan a képek is igazolják. Sikerült.
Habár korábban az Európai Ûrügynökségnek már sikerült egy jeges üstökösön landolniuk, az első aszteroidát meghódító gép mégis a Hayabusa-2 robotja.
Az aszteroidák lényegében űrtörmelékek, amelyek nem kerültek 'felhasználásra' a Naprendszer létrejöttekor és azóta céltalanul keringenek a rendszerben. A Ryugu egy kifejezetten korai darab, ezért a tanulmányozása felbecsülhetetlen információkat hozhat aa körülöttünk lévő és a saját bolygónk kialakulásáról.
Hayabusa-2 roverjei
A kis robotok mindössze 20 centiméteres nagyságúak és alig nyomnak egy kilogrammot. Érdekességük még, hogy az aszteroidán lévő nagyon alacsony gravitáció miatt a mérnökök helyváltoztatásra az általában jól bevált gurulás helyett egy speciális ugrásos technolgóiát alkalmaztak.
A roverek elsősorban méréseket végeznek, de talajmintákat is vételeznek, melyek majd a 2020-ban visszatérő kapszulával érkeznek vissza a feladókhoz.
Hivatalos Nasa applikáció
Ha érdekel a csillagászat és a Naprendszerben történő izgalmas felfedezések, az
Nasa androidos vagy
iPhone-ra kiadott alkalmazásával naprakész lehetsz és sok érdekességet megtudhatsz a minket körülvevő világról.