Napról napra újabb érdekes technológiai vívmányok kerülnek napvilágra, melyeknél a mesterséges intelligencia, az AI kulcsfontosságú alkotóelem. Az egyik legmegdöbbentőbb, nemrég nyilvánosságra hozott ilyen technológia emberi arcokat képes generálni, szinte tökéletes élethűséggel.
Arcgenerátor
Nem egyszerű mutatvány az, amit az Uber szoftvermérnökeként is ismert csapatával létrehozott. A www.thispersondoesnotexist.com weboldalon (a weboldal időközben megszűnt) minden betöltéskor egy képet kapunk. Egy férfi, nő, fiatal, idős ember portréja. Ha nem tudnánk miről van szó, nem is tulajdonítanánk neki jelentőséget. Azonban ezek a portrék nem egy létező személy fotói. Ezek a portrék a mesterséges intelligencia által generált képek.
Az Nvidia tavaly kiadott kutatásain alapuló szoftver egy hatalmas portréfotó adatbázis alapján létrehozott neurális hálózat alapján dolgozik, így hoz létre új, valószerű arcokat. Valahányszor megnyomjuk a weboldalon a frissítés gombot, az AI nulláról indulva készít egy új arcot.
Az AI mögött lévő keretrendszert eredetileg Ian Goodfellow munkáira alapozták, aki az Nvidia SyleGan algoritmusáért felelős. Ezt később publikussá tették és hamar rájöttek, mennyire flexibilis technológiát sikerült alkotniuk. Habár a fenti weboldal éppen arcokat generál, ugyanezt az algoritmust elméletileg felhasználhatjuk bármilyen rendszer utánzására. A próbálkozások között eddig vannak már anime arcokat, betűtípusokat és graffiti rajzokat generáló mesterséges intelligenciák is.
Mit hoz a jövő?
Ez az AI még nem tökéletes, néha az arcok torzak, hibásak. De a nagy többségben elég hihetőek és ha nem tudnánk, mit kell nézni rajta, egy pillanatra sem gondolnánk, hogy nem igazi. Ez egyrészt hatalmas segítség lehet a jövő dolgozóinak, pár paranccsal új dolgokat alkothatnak, legyen szó mérnöki, vagy
művészeti területről akár.
Veszélyeket is hordoz persze magában az eljárás. Ha ilyen jó hamis képeket, videókat tudunk létrehozni, honnan fogjuk tudni a jövőben, mi igazi és mi nem az?