Nem ritka jelenség már a Facebook-on, hogy úgy tűnik, a felhasználót egy ismerőse néhány más ismerőssel megjelölte egy hivatkozás megosztásában. Ezek a hivatkozások rejtik általában a hírhedt Zeus nevű trójai kártevőt valamilyen érdekes videót vagy akciót ígérve, mely rendkívül veszélyes, jól kihasználja a biztonsági réseket és igen jól rejtőzködik a vírusirtók elől. A hazai szemfüles internetezők számára még szerencsére nem jelent komolyabb veszélyt a vírus, hisz még nem igazán létezik az angolon kívül más nyelvű változata, így rendszerint könnyű kiszúrni a gyanús hivatkozást.
A mostani Zeus-mutáció módszere is az adathalászat, viszont már elég tevékenyen teszi ezt. Ugyanis már azon kívül, hogy képes figyelni a billentyűzetleütéseket és így megszerezni a felhasználóneveket és jelszavakat, már automatikusan be is tör a megszerzett adatokkal az áldozata internetes bankszámlájára és kiüríti azt.
Eddig még viszonylag biztonságban voltak a mobilokról internetezők, azonban mostmár létezik olyan Zeus-változat, mely kifejezetten az okostelefonokon telepedik meg és gyűjtögeti szorgalmasan az adatokat.
Eric Feinberg, a Fans Against Kounterfeit Enterprise (FAKE) alapítója elmondta, hogy ő is felfigyelt már a fertőzött oldalak és linkek egyre csak növekedő számára. Ezeket a linkeket elküldte a Malloy Labs biztonsági cégnek kivizsgálásra és ők is megerősítették, hogy kérdéses linkek és oldalak a Zeus vírust terjesztik.
Feinberg megkísérelte riasztani a Facebook-ot a problémáról, de nem volt megelégedve a reakciójukkal. Ugyanis a Facebook szóvivője csak egy régebbi felhívásra mutatott rá, mely egy adathalász kereső és eltávolító megoldást ajánl fel opcionálisan a felhasználóknak, ami viszont korántsem elegendő.
Forrás: Bits, New York Times