Főoldal > Hirek > Az internet 400-szoros gyorsulása

t: 1453

Az internet 400-szoros gyorsulása

A Bell Laboratories kutatócsoportja bejelentette, hogy egy első hallásra roppant egyszerűnek tűnő technikai trükkel a többszörösére tudták emelni az üvegszálas kábelek adatátviteli sebességét. Ilyen kábelek alkotják az internet gerincét, a kontinenseket összekötő tenger alatti vezetékhálózatot, vagyis ha ezeknek sikerülne a sávszélességét drasztikusan emelni, az a teljes interneten éreztetné a hatását. A kutatók másodpercenként 400 gigabites adatátviteli sebességet értek el egy 12800 kilométer hosszú optikai kábelen, ami a 400-szorosa a világszerte irigyelt Google Fiber hasonló üvegszálas kábelekkel kiépített sávszélességénél.
A megoldásról a kutatást vezető Xiang Liu a BBC-nek azt mondta, egészen egyszerű, évek óta ott volt mindenkinek a szeme előtt, és igazán meglepő, hogy senkinek nem jutott eszébe. Nagyjából ugyanarról a trükkről van szó, amit a zajszűrős fejhallgatók alkalmaznak, amikor egy apró mikrofonnak felveszik a környezet hangjait, majd ennek a hanghullámnak az inverzét adják hozzá a fejhallgató hangszórójához érkező jelhez. A külső zaj, és ez az inverz kioltja egymást, és így semmi nem fogja zavarni az eredeti zenét.
A hosszú távú adatátvitelnél a külső zaj hasonlóképpen problémákat okoz. Minél nagyobb távolságra akarjuk eljuttatni az optikai kábelben az adatokat, annál nagyobb energiájú fényjelekre van szükségünk. Viszont minél nagyobb az energia, annál inkább reakcióba lép a jel magával a kábelnek az anyagával, annál erősebb a tükröződésből, visszaverődésekből álló zavaró hatás. A jelet ezért időnként meg kell vizsgálni, hibaellenőrzést futtatni rajta, megtisztítani a zajtól, és erősítőkön átküldeni, ez pedig sokat lassít a sebességen. A Bell Laboratories technikája a zaj hatását csökkenti le a minimumra, így feleslegessé teszi ezeket és lassító állomásokat, illetve csökkenti az adatfolyamhoz adott hibajavító és ellenőrző kód mennyiségét.

Forrás: Index.hu


Hozzászólások

vissza a hirekhez | vissza címoldalra

A HP lépett a reflektorfénybe újra a legújabb termékével, az Android 4.2.2-es rendszert futtató Slatebook x2-vel, amely egy laptop és tablet egyben, benne az Nvidia legújabb processzorával: a Tegra 4-gyel.
A januári CES 2013 nagy szenzációja az Nvidia Shield nevet hordozó játékkonzolja volt, ami kivétel nélkül szinte minden mobil eszközt lekörözött a teljesítményével, és most már előrendelhető is az Nvidiánál a csodagép.
Még a 4G-s adatátviteli technológia kiépítése sem fejeződött be a világ fontosabb területein, a Samsung már dolgozik az „ötödik generáción”, az 5G-n, mely a hírek szerint százszor nagyobb, akár gigabites sebességekre is képes.
Nem is olyan régen jelent meg a piacon a strapabíró okostelefon, az Sqigle cég úgy gondolta, hogy igény lehet egy ilyen típusú, úgynevezett „túlélő” tabletre, így közösségileg hozza ki a ígéretes táblagépet.