Attól függően hogy a weboldalunkat mi magunk vagy esetleg profi fejlesztő által kívánjuk elkészíteni, változhatnak a webtárhellyel kapcsolatban támasztott igényeink.
A fejlesztőknek bizonyos esetekben speciális környezetre is szükségük lehet, de alapvetően vannak bizonyos feltételek, amelyekre akkor is szükséges odafigyelni, ha nem tudjuk még pontosan ki is készíti a weboldalunkat.
Ha nem akarjuk fejlesztő segítségét igénybe venni mi magunk is megpróbálhatunk boldogulni. A tapasztalat az, hogy minimális tudás mindenképpen szükség az induláshoz. A legfontosabb kérdéseket most tisztázzuk.
Miből áll egy weboldal?
Egy weboldal üzemelése összetett, több rendszer összehangolt munkáját igényli. Ahhoz hogy weboldalt indítsunk, szükségünk lesz egy domain címre és egy megfelelő webtárhelyre. A tárhely szolgáltatás során ezeket egyben is megigényelhetjük, de fontos tudni, hogy különálló szolgáltatásokról beszélünk.
Mi a domain?
A domain cím gondoskodik a weboldal elérhetőségről. Ez lesz az a webcím (vagy URL) amit a böngészőbe beírva megjelenik a weboldal tartalma. Elterjedt módszer hogy egy weboldalt a Google keresőjébe beírva érnek el az emberek, a Facebook például tipikusan ilyen. Tehát a felhasználók alapvetően nem a facebook.com domain címet használják, hanem csak beírják, a Facebook kifejezést és a Google találati listájából kattintanak át az oldalra.
Tudni érdemes, hogy a kereső is a webcímek alapján éri el, azaz pontosabban irányítja át a látogatót a weboldalra a domain cím felhasználásával.
Mi a tárhely?
A
tárhely az a hely ahol a weboldalunk tartózkodik. A tárhelyen találhatóak a fájljaink, sőt a weboldalt kiszolgáló adatbázis is. A domain cím gyakorlatilag annak a helynek az elérését tartalmazza, ahol a weboldal tartózkodik.
Mi az adatbázis?
Weboldalt lehet létrehozni úgy is, hogy az nem használ semmilyen adatbázist, azonban ez ma már nem jellemző eljárás. Az olyan tartalomkezelő rendszerek, mint például a WordPress, az őt támogató adatbázis nélkül működésképtelen. A leggyakrabban használt adatbázismotor a MySQL illetve egyre több helyen bukkan fel a vele teljesen kompatibilis MariaDB is.
Adatbázisra tehát szükségünk van mindenképpen. Egy weboldalhoz általában elegendő 1 darab adatbázis, sőt egy adatbázis képes kiszolgálni több weboldalt, ha arra van szükség. Legyen ez a minimum követelmény, ami a tárhely szolgáltatással kapcsolatban támasztunk.
Alkalmazástelepítő
Ha mi szeretnénk elkészíteni a weboldalunkat, hasznos társunk lehet az alkalmazás telepítő, melynek segítségével egyszerűen feltelepíthetünk egy weboldalt kiszolgáló rendszert. Egy tartalomkezelő telepítése ugyan nem tartozik a nehéz feladatok közé, azonban egy kezdő felhasználó könnyen feladhatja a telepítés, például az adatbázis kapcsolat beállítása során.
Elég ennyit tudnom?
A webfejlesztés folyamatosan fejlődő terület, amelyhez hatalmas háttértudásra van szükség. A legtöbb esetben az itt leírt tudnivalók és a tárhelyszolgáltató által megadott adatok alapján egy kezdetleges weboldalt bárki képes összerakni. Azonban arra is gondolnunk érdemes, hogy ha egyszer megunjuk a weboldalkészítést és profira bízzuk azt, milyen követelményeknek kell megfelelnie a webtárhelynek.