Már Arkhimédész is rámutatott, hogy egyetlen emelővel az egész világot el lehet mozdítani a helyéről. Valószínűleg még így is meglepődne, ha most látná azt a néhány, pár grammos mikrobotot, amik egy autót is elhúznak.
A Stanford Egyetem Biometrika részlegén sokat kísérleteztek azzal, hogyan is lehet apró robotok együttes munkájával elérni, hogy közösen náluk jóval hatalmasabb súlyokat mozdítsanak el. A robotok mozgása egyszerre emlékeztet a hüllők, vagy a plafonon mocorgó denevérek haladására.
A munkához, mint oly sokszor, itt is érdemes volt körülnézni a természetben. A legjobban hasonlító állatok, a hangyák. A tudósok hozzájuk hasonló eredményt szerettek volna elérni, hogy az alapból is erős robotok együttműködve még hatékonyabb erőkifejtést produkálhassanak. Azt is bevallották az alkotók, hogy a természet mellett a nemrégiben mozikban futó
Hős6os (Big Hero 6) apró, összeépülő robotjai is nagyon inspirálóan hatottak rájuk.
A hatékony erőkifejtés lényege, hogy az egyszeri, vagy alkalmankénti erő alkalmazása helyett, mint ahogyan egy focista kapura lő, vagy mint ahogyan a légkalapács dolgozik, folyamatos mozgást érjenek el. Ehhez pedig szinkronizált mozgásra és kommunikációra van szükség. Így elérhető, hogy a lassan mocorgó robotok végül mégis olyan erőt fejtsenek ki, mintha 6 ember az Eiffel tornyot, vagy három Szabadság szobrot akarna elmozgatni a helyéből.
A mutatványnak van még egy trükkje is. Ahhoz, hogy a robotok kis lábai biztosan tartsanak, a gekkók talpát borító bőrhöz hasonlatos tulajdonságokkal rendelkező anyagot használtak fel. Így a rovarlábhoz emlékeztető lábak sosem csúsznak meg, így nincs ingadozás sem a kifejtett erő mértékében sem. Az alkotók elégedetten dőlhetnek hátra székükben, megmutathatták, mennyire igaz a mondás, hogy még ha oly kicsi is az a bizonyos bors, bizony komoly erő rejlik benne. Az elért eredményről egyébként egy rendkívül látványos
mikrorobotokat bemutató YouTube videó is készült, amelyben megtekinthető az autó elhúzása is.