A WiFi vezeték nélküli technológia sokat formálta a jelenleg használ informatikai eszközöket és adatforgalmukat. Laptopok, számítógépek, tabletek és mobilok is aktívan alkalmazzák a technológiát. A most fejlesztés alatt álló LiFi azonban könnyen komoly vetélytársa lehet hamarosan.
Fényes jövőt vetíthet elénk a LiFi technológia… szó szerint. A WiFi adatátviteli sebességének 100-szorosát is produkálni képes technika ugyanis a fény segítségével transzportálja az adatokat a vevő eszközre. Mindössze egy LED-es égőre, internetkapcsolatra és egy detektorra van szükség, amely vevőként szolgál, és máris 1Gbps (gigabit per secundum) sebességgel hasíthatunk a Facebookon. Ez az eredmény egyébként a legutóbbi, Litvániában tartott teszteken volt mérhető, egyébként laboratóriumi körülmények között a 224 Gbps-ot is elérte.
De hogyan is működik mindez? A látható fény spektruma 10.000-szer nagyobb, mint a rádió hullámoké, mint például amilyen a WiFi is. Fénnyel is tudunk adatokat továbbítani, elég csak a tévé távkapcsolójának infravörös jeltovábbítójára gondolni. A LiFi esetében a látható fény rendkívül gyors pulzálásával történne hasonló átvitel. Nem kell stroboszkópot elképzelni, ezek a fényváltozások szemünk számára érzékelhetetlenek, így akár irodai lámpák is átvehetik ezután a WiFi routerek szerepkörét.
A fejlesztők szerint 3-4 éven belül már bárki találkozhat a LiFi-vel. Egyetlen hátránya van csak, sötétben nem lehet használni.
És amíg nem jön a Lifi addig használd a Wifi-t és mérd meg a sebességedet
asztali számítógépen,
android és
apple mobitelefonon.