Azt már biztosan észrevették a legtöbben, hogy mostanában már minden az interneten keresztül kommunikál. Először csak a számítógépek, aztán már a telefonok, az autók, a hűtőgépek, a tévék, rádiók, de most már a bárányok is.
Az alapötlet, hogy minden fizikai objektum továbbíthat adatokat az internet segítségével, a vele egy hálózatba kapcsolt objektumokkal. A walesi mezőkön, egy új kutatás indult, amely a bárányok hálózatát hozta létre tanulmányozás céljából. A jószágok mindegyikére vezeték nélküli kapcsolattal ellátott eszközöket erősítettek, hogy az így nyert adatok elemzésével újabb értékes információkhoz juthassanak a nyájjal kapcsolatban. A kutatók szerint nagyon könnyű a juhokkal fenntartani a hálózatot, hiszen természetükből adódóan mindig közel maradnak egymáshoz, így nem vesznek el a kis hatótávolságú rádiójelek sem.
Habár széles körben elterjedt az az értesülés, hogy a nyájak ezután mobil wifi hotspot-okként funkcionálhatnak majd a nehezen elérhető, internettel nem ellátott területeken is, a kutatók leszögezték, hogy nem ez a projekt célja, és azt is kétlik, hogy később ez ilyen módon működhetne.
A kutatás célja egyelőre a nyájak mozgásának mintáinak elemzése. Ezekből az adatokból aztán a gazdaságok számára nyerhetnek információkat. A legfőbb nehézséget az elemekkel való harc adja, hiszen a műszerek esőnek, hidegnek ki vannak téve, illetve az állatok néha a köveknek, vagy a másik műszereknek is nekiverik a kényes eszközöket. Ráadásul a nyakörvekkel sokszor fennakadnak az állatok a faágakon, így fokozottan kell rájuk ügyelni.
A kutatás komoly állami támogatást is kap, így van jövője. A projekt vezetője szerint jövőre akár tehenekkel is megpróbálkozhatnak.