A napokban sem tétlenkedtek a brit tudósok. A Stanford Egyetem mérnökei ezúttal egy hivatásos versenypilótát és egy sofőr nélküli autót küldtek egymás ellen. Az eredmény önmagáért beszél, a pilótamentes autó győzött, igaz csak 0,4 másodperccel. Mindenesetre ez is igazán kiemelkedő egy automatizált járműtől.
Ahhoz, hogy egy ilyen eredményt elérjenek, a stanfordi kutatók sokáig vizsgálták az emberi agyat, illetve hogy az milyen területeket és hogyan használ fel az autóvezetés közben a különböző manőverek kivitelezésekor. Ezek rendkívül bonyolult cselekedetsorozatok, megértésük és reprodukálásuk igazán embert próbáló feladat. A mérések során olyan érdekességekre bukkantak, mint például, hogy minél bonyolultabb vezetési probléma bukkant fel a profi sofőrök előtt, annál kevesebb agyi aktivitásra volt szükségük a megoldásához. „Ha gondolkodsz, máris túl lassú vagy.” Véleményezte ezt a jelenséget az egyik mérnök. A teszteredményeket aztán az új, vezető nélküli autójuk ’agyának’ elkészítésére használták fel.
Külön érdekes gondolatokat vet fel az emberi, és gépi természet is. Míg az emberek hajlamosak áthágni bizonyos szabályokat a közlekedés közben (ezzel akár életeket óvva meg), az automatizált értelmet erre komplikált beprogramozni, hiszen az csak a betáplált szabályok alapján működhet. Az önvezető autó tehát már elérhető, és már csak a döntésképessége az, ami az emberi pilóták alá sorolja.
A készítők úgy vélekednek, hogy 15 éven belül ez a technológia már eléggé biztonságos és elterjedt lesz ahhoz, hogy mindennapi közlekedési feladatokat is megoldjanak, mint például a gyerekek iskolába szállítása, vagy az egyszerű városi taxik forgalma.