Főoldal > Hirek > Lenyelhető doktorok?

t: 1164

Lenyelhető doktorok?

Képzeljünk el egy seregnyi robotot, amely annyira apró, hogy egy kiskanálban több milliárdnyi is elfér belőlük. Képzeljük el, hogy ezeket beinjekciózzák az emberi szervezetbe, akár agyba, szívbe is, hogy a gyógyszereket a leggyorsabban és legpontosabban juttathassák el a megfelelő helyekre. Pontosan úgy, mint egy csapat célirányos nanoméretű orvos, sebész, vagy ápoló.

Ugyan ez nagyon úgy hangzik, mint valamiféle science fiction mozi felvezetője, ez már a jelenné válik. Az zürichi ETH intézményében a svájci mérnök, Brad Nelson és csapata lassan egy évtizede fejleszti a nanobotok technológiáját. „Mikroszkopikus méretű robotokat készítünk, amelyeket kívülről mágneses jelekkel irányíthatunk az emberi testen belül.”

A nanobotok felépítése nagyban hasonlít az e-coli baktériumok szerkezetére. Egy hátsó, propeller-szerű farokkal (flagellum) mozognak és változtatnak irányt. Ugyan a baktérium maga tudja változtatni a helyzetét, a nanobotokat egy mágnessel irányíthatják a megfelelő helyekre a flagellumok segítségével.

A nanobotokat már tesztelték is egy nagyon kényes környezetben, a szemben. Az apró robotok méretükből adódóan át tudtak úszni a szem kocsonyás részein és így célzottan a retinába tudták juttatni a megfelelő gyógyszereket, hogy ezzel az öregségi látásromlást javítsák.

Az biztos, hogy ezek előtt az apró orvosok előtt még hatalmas út áll. A jövőben könnyen lehet, hogy tablettákba, vagy folyadék formájában egyszer csak a háziorvosunk robotokat nyelet le velünk.


Hozzászólások

vissza a hirekhez | vissza címoldalra

A szelfi (selfie) őrület tovább kígyózik a világban és újabbnál újabb meghökkentő jelenségeket produkál. Az amerikai erdészeti hatóságok hivatalos nyilatkozatukban szólítanak fel mindenkit, hogy lehetőleg ne készítsenek fotót magukról és a medvékről...
Egy tanulmány szerint azok a tinédzserek, akik gyakran lógnak okostelefonjukon és számítógépeiken, nehezebben szenderülnek álomra a mindennapok során.
A szíriai ellenzék több gigabájtnyi méretű titkos hadászati és harctéri tervei kerültek illetéktelen kezekbe. A hackerek egy pajkos Skype-olás közben vették rá a gyanútlan áldozatukat saját vírusuk letöltésére.
Office és Outlook a Google Store-ban, LibreOffice megjelenése androidra, A Cyanogen megvenné az Androidod a Google-tól, A Microsoft befektet a Cyanogen-be