A Microsoft Outlook.com a napokban hackertámadást észlelt a kínai régióban. A támadók célja nem közvetlenül a rendszer elleni művelet volt, hanem a szerverek és felhasználók közti adatforgalom lehallgatása. A greatfire.org csapata figyelt fel először a gyanús folyamatokra, miközben a felhasználók mobil és asztali klienseikkel próbáltak csatlakozni az Outlook szolgáltatáshoz. A kapcsolat létrejötte helyett azonban csak egy hibaüzenetet kaptak a programtól.
Ez egy man-in-the-middle típusú támadás volt, amelynek lényege a kapcsolódó felek közti adatok lehallgatása úgy, hogy arról egyik fél se értesüljön, és zavartalan maradjon a kommunikáció. Ez azért is nagyon veszélyes, mivel a közvetített adatok között szerepelhet a felhasználók neve, jelszava, de akár más fontos és titkos adatok is, amelyekkel később a támadók visszaélhetnek.
Kedden a Microsoft bejelentést tett, melyben elmondta, hogy kezelték a helyzetet, illetve ha a jövőben bárki hasonló figyelmeztető üzenetet kapna, azonnal forduljon a szolgáltatójához segítségért. Az Outlook rendszerében még aznap megszüntették a rendellenességet, így már jól üzemelnek a szolgáltatásai.
Tavaly októberben az Apple tapasztalt hasonló támadásokat az iCloud szolgáltatás ellen, majd hetekkel később a Yahoo-nál is hasonló helyzet jött létre. Mindegyik esetet Kína térségében észlelték.
A greatfire-org szerint ezek a támadások annak a jelei lehetnek, hogy a kínai kormány megpróbálja megfigyelni a lakosság internetezését. A keleti ország komoly webes cenzúrájával már korábban is felhívta magára a figyelmet. Több weboldalt is blokkolnak, olyan jelentős címeket is, mint a Google, Facebook, Instagram és Twitter.
Kína tagadja, hogy köze lenne a hackertámadásokhoz.