Már az Amerikai Egyesült Államokban is történt próbálkozás az internetezés figyelésére és szabályozására, ami viszont hatalmas ellenszenvet váltott ki mind amerikai, mind nemzetközi oldalról, sok tüntetés zajlott a SOPA (Stop Online Piracy Act) és a PIPA (Protect IP Act) ellen. Hasonló volt a sorsa az Európában tervezett ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) programnak is - talán a tiltakozás hatására – az Európai Parlament visszautasította a felhasználói szabadságjogok megsértésének címén.
Ezen tervezetek átvizsgálásával született meg egy új program, ami már szinte internetes rendőrségnek is mondható szervezetet hoz létre az Európai Unión belül. Ez a CleanIT.
Magyarországon a Központi Elektronikus Hozzáférhetetlenné Tételi Határozati Adatbázis (KEHTA) lesz az, ami majd ellátja az internetszabályozási és felhasználóvédelmi feladatot. Az internetszolgáltatóknak kötelező csatlakozni a szervezethez, melyeknek aztán feltétel nélkül kell a tiltási utasításokat elvégezniük. Ez lényegében annyit tesz, hogyha egy oldal a KEHTA feketelistájára kerül, akkor az internetszolgáltatóknak feltétel nélkül tiltaniuk kell annak az oldalnak és az arra az oldalra mutató linkek elérését.
Bár vannak lehetséges
kikerülési módjai a még nem érvényes Büntető Törvénykönyvi módosításnak, de előreláthatólag a kisebb kibúvókat és lyukakat is be fogják foltozni, amilyen drasztikus a mostani szigorítás.
Forrás: HVG.hu