Főoldal > Hirek > Hogyan működik a YouTube ajánló algoritmusa?

t: 1195

Hogyan működik a YouTube ajánló algoritmusa?



A YouTube, videókat ajánló algoritmusa elég furcsa zsákutcákba vezet el minket néha, ezért tegnap a Mozilla bemutatta az új böngésző bővítményét, a RegretsReporter-t, aminek célja egy közösségi kutatás azokról az ajánlásokról, amiknek a megnyomását a felhasználók megbánták. A cél, hogy az átlag webes felhasználó is jobban megérthesse a YouTube algoritmusainak működését.

Furcsa YouTube ajánlások

Tavaly kezdett el - a leginkább Firefox böngészőjéről ismert nonprofit szervezet a Mozilla - történeteket gyűjteni a felhasználók élményeiről a YouTube ajánlásaival kapcsolatban. Valaki azt írta, hogy a vikingekről keresett tartalmat és egy fehér felsőbbrendűséget hirdető videóajánlást kapott utána. Mások olyanokat meséltek, hogy „baki videókat” kerestek, és halálos közúti karambolok videói kerültek eléjük YouTube ajánlásként.

Ennek ellenére nem volt eddig a videómegosztó algoritmusaival foglalkozó átfogó, független projekt, mondja a Mozilla alelnöke, Ashley Boyd.
„Rengeteg figyelmet kap a Facebook – jogosan – mikor félretájékoztatásról beszélünk, azonban a digitális ökoszisztéma más tagjait is meg kell vizsgálnunk. A Youtube azt állítja, tisztában van algoritmusa hibáival és folyamatosan javít rajtuk, azonban ezt senki sem ellenőrzi”.
Egy YouTube szóvivő erre azt reagálta, hogy nehéz nagy konklúziót levonni anekdotákból, és ők folyamatosan javítják a mesterséges intelligenciájukat, azonban szívesen látják a külsős kutatásokat is.

A Mozilla kutatása

A Mozilla Firefox webböngésző kiegészítője alapból csak azt az adatot küldi tovább, hogy milyen gyakran használsz YouTube-ot, azt nem, hogy mit keresel vagy nézel, amíg azt fel nem ajánlod külön. A felhasználók küldhetnek egy jelentést a „megbánt” videókról, például, ha kéretlenül is gyűlöletbeszédet vagy konteókat ajánl fel a YouTube. A Mozilla ezután megvizsgálja, hogyan jutott oda.

Boyd azt mondja, fontos lenne, hogy az emberek jobban érdeklődnének az iránt, hogy hogyan működnek a közösségi oldalak algoritmusai, amik olyan nagy hatással vannak az életükre. Az alelnök továbbra mindenkit megnyugtat, hogy a projektnek nem célja az adatfelhalmozás, csak az algoritmus transzparensebbé tétele és az ártó tartalmak ajánlásának csökkentése. A nyers adathoz csak a Mozillának lesz hozzáférése, a jelentések random generált ID-hoz lesznek kötve és az eredmények megosztásánál is figyelni fognak az adatok megvédésére. A projekt célja egyébként, hogy a Google tulajdonában lévő YouTube elé (is) tárják az eredményeket, bár hivatalos szerződésük nincsen.
Aki a Mozilla biztonságos webböngészőjét, a Firefox-ot számítógépre, vagy a Firefox-ot Android mobilra, vagy Firefox-ot iPhone mobilra szeretné letölteni, kattintson az előző linkek valamelyikére.


Hozzászólások

vissza a hirekhez | vissza címoldalra

A Walmart áruházlánc először szállított házhoz különböző rendeléseket drónnal. Ezek a kiszállítások csak egy kísérleti („pilot”) program keretein belül mennek végbe ezen a héten, az észak-karolinai Fayetville-ben. Egy izraeli, drón automatizálással foglalkozó start-up, a Flytrex szolgáltatja a technikai hátteret. Mindegyik drón 52 km/h...
November 13-án egy talán mindenkinek kedves szülinapot ünnepelhetünk: 35 éves lesz a Super Mario Bros., minden idők leghíresebb és legikonikusabb videójátéka. Annak, aki nem tudná (bár ilyen ember valószínűleg nincs): A Super Mario Bros. egy 1985-ben kiadott platformjáték, ami eredetileg a Nintendora (becsületes nevén Nintendo Entertainment...
Már megtekinthető a Twelve Minutes című „interaktív thriller” egy perces előzetese. Az animációs pszicho thriller olyan filmnézési lehetőséget nyújt, ahol a néző hatással van a történet vezetésére. Sokaknak egy videó játék juthat erről eszébe, azonban nem kell megijedni a számítógépes játékokat kevésbé kedvelőknek, ugyanis játékosított részek...
Nemsokára mindenkinek elérhető lesz az új generációs mobilinternet, aki beruház egy új telefonra. A sokat emlegetett 5G jelentősen gyorsabb lesz, és ennek több előnye van, mint gondolnánk. A már évek óta reklámozott és feldicsért 5G internet egy évnyi hullámzó sikerességű bevezetés után itt van, mostantól elérhetőek azt használni tudó eszközök...