A pandémia elleni harc egyik legnagyobb fegyvere lehet (sőt már most az) a mesterséges intelligencia. Egy ilyen algoritmus emberi aggyal felfoghatatlan mennyiségű adatot képes feldolgozni, majd szigorúan objektív kritériumok alapján dönteni, melynek nagy értéke lehet a politikai célok és előítéletek által meghozott intézkedések idejében.
Például BlueDot nevű mesterséges-intelligencia 2019 végén hívta fel a figyelmet „szokatlan tüdőgyulladásos esetekre” Wuhanban. Kilenc nappal ezután érkezett a WHO bejelentése: felfedeztek egy újfajta koronavírust a wuhani kórházban.
A mesterséges intelligencia működése
Hogyan előzte meg a gép az embereket? A BlueDot-ot beszélt és írott nyelv feldolgozására alkalmas szoftverrel és gépi tanulást lehetővé tevő algoritmussal látták el, melyet többezer forrásból származó adatok alapján korai vírusok felderítésére használ. Ezek a források például: egészségügyi intézetek, meteorológiai és állategészségügyi adatok. A folyamatosan termelődő, „végtelen” információ alapján a BlueDot segíthet nyomon követni a vírus terjedését. A szoftveren dolgozó szakértők nemcsak a kezdetét, hanem a terjedés sebességét és irányát is meg tudták jósolni, beazonosítva a fő csomópontokat. Mindezt úgy, hogy az ismert utazási szokásokra vonatkozó adatok alapján előre megtudta becsülni a wuhani lakosság mozgását.
Így azonban, hogy a vírus mégis elterjedt, miben segíthet még e technológia a járvány elleni harcban? A kínai Baidu cég, pekingi vasútállomáson használatban lévő szoftvere képes percenként 200 ember hőmérsékletének megmérésére biztonsági kamerákon keresztül, és kiszűrni mindenkit, akinek a testhőmérséklete meghaladja a 37,3 °C-t. Egy másik szoftver, melyet már 100 kínai kórházban munkába állítottak 5000 koronavírusos eseten tanulta meg pusztán egy mellkas CT-ből 20 másodperc alatt diagnosztizálni a betegséget. A beüzemelése óta 96%-os sikerrátával működik.
A mesterséges-intelligencia az előrejelzésen és a diagnosztizáláson túl a gyógymód keresésében is hasznosítható. Egy működő vakcina kifejlesztésének ára egymilliárd dolláron túl is lehet, időben pedig több évig (3-5-10) eltarthat. Szerencsére ez a múlt. A Google tulajdonában lévő DeepMind mesterséges-intelligencia kutató labor például a COVID-19 szerkezetében fellelhető fehérjékről új információt fedezett fel, mely segíthet a vakcina kifejlesztésében.
Robotok a vírus elleni harcban
Addig is a social distancing-ben is segítségünkre lehet a technológia. Kínában robotok visznek ételt és gyógyszert a betegeknek, majd fertőtlenítik a szobát, más robotok rizst főznek emberi felügyelet nélkül, ezzel csökkentvén a veszélyeztetett emberek létszámát az épületben. A kórházon kívül közösségi tereken osztanak kézfertőtlenítőt. Seattleben az orvosok robotokat használnak a betegekkel való kommunikációra és a gyógyításukra, ezzel minimalizálva a szükséges érintkezések számát, az Amazon pedig az első csomagszállító drónok beüzemelését is tervezi.
A gépi tanulást alkalmazó szoftverek már évek óta a jövő nagy üzleti lehetőségének tűnnek és gazdasági szerepüknek növekedését pedig a koronavírus járvány csak növelheti; ellentétben a globális gazdaság jelentős részével, mely súlyos visszaesést él meg.