Főoldal > Hirek > Súlyos adatlopás az orosz titkosszolgálatnál

t: 1494

Súlyos adatlopás az orosz titkosszolgálatnál



Néhány napja azzal szembesült az orosz titkosszolgálat, az FSZB, hogy hackereknek 7,5 terabájtnyi adatot sikerült ellopni egyik alvállalkozójuktól és ezt eljuttatták számos médiumhoz. Az FSZB Oroszország elsődleges biztonsági ügynöksége a KGB közvetlen utódja, hasonló az amerikai FBI-hoz vagy a brit MI5-hoz. Azonban előbbieken túlmutatva a belföldi mellett külföldi és kiber hírszerzést is folytat. Mindenkori vezetője közvetlenül Oroszország elnökének jelent.

A hacker csoport

Július közepén egy 0v1ru$ nevű hackercsoport jelentkezett, hogy feltörték az FSZB alvállalkozójának számító SyTech szervereit, és honlapjukon egy gúnyos mosolygó arc rajzát helyeztek el, majd ezt a képet posztolták twitteren. A SyTech a kiszivárgott infók alapján a Tor hálózat feltörésén dolgozik, vagyis, hogy az anonimitást biztosító szolgáltatását kijátsszák. Valamint terveket, hogy az orosz weboldalakat leválasszák a világhálóról, és saját, zárt intranetet hozzanak így létre, amelyet már Runet néven emlegetnek.
Az 0v1ru$ a szerzett adatokat továbbadta egy nagyobb hacker csoportnak, a Digital Revolutionnak, akik aztán tovább szivárogtatták az adatokat.

A kiszivárgott információk

A hackerek részletesen ismertették az ellopott projektek neveit, a SyTech projektmenedzserek neveivel. Ezek alapján a munkájuk a közösségi média működésének szinte összes formáját érinti, felhasználókövetést, cégek monitorozását. A BBC Russia információi szerint azonban semmilyen tényleges államtitok nem szivárgott ki.
Az eddig előkerült adatok egyike sem számít nagy újdonságnak annak, aki követi az ilyen eseményeket, inkább a munkálatok mértéke, kiterjedtsége az, ami jelentős.

Mit tehetünk mi?

Bár ilyen kaliberű támadások ellen valószínűleg nem sok mindent, azért valószínűleg az egyszeri felhasználó nem is ilyen fenyegetettségben éli napjait.
Mégis, fő az óvatosság, és ha nem is merülünk el a titkosítási folyamatok világában, azt nem tudjuk elégszer hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a biztonságos jelszavak beállítása.
Valamint ne sajnáljuk az időnket arra sem, hogy az operációs rendszerünk és programjaink mindig legyenek naprakészek, hiszen ezek tartalmazzák mindig a legfrissebb biztonsági frissítéseket.
Ha mindez megvan, még szükségünk lehet egy jó vírusirtóra:
Comodo
AdwCleaner
Microsoft Malicious Software Removal Tool


Hozzászólások

vissza a hirekhez | vissza címoldalra

A Google becsukja azt a kiskaput, amely kiadja a böngészett oldalaknak a felhasználó Inkognitó státuszát. Legújabb blogbejegyzésében a tech óriás ígéretet tett arra, hogy a Chrome webböngészőjében megszünteti az Inkognitó privát böngészéskor eddig létező kiskaput, amely veszélyeztette a felhasználók magánéletének védelmét.
Támadók létrehoztak egy hamis Office 365 weboldalt, amely Chrome illetve Firefox frissítésnek álcázott jelszó-tolvaj trójai vírussal, úgynevezett TrickBot-tal szerez illetéktelen hozzáférést adatainkhoz.
Persze, a technológiában is vannak olyan területek, amelyek nem haladnak olyan gyorsan ahogy szeretnénk. A repülő autókat száz éve folyamatosan várjuk, és mindig 15 év múlva jön majd. De mégis, mik azok a fejlesztések, amelyeknek reális esélye van a mindennapjaink részévé válni belátható időn belül?
A Google sokadik nekifutását láthatjuk éppen kibontakozni a szociális média színterén. Ha még emlékszik rá valaki, az utolsó próbálkozásuk a Google+ volt. Ez ugyan nagy reményekkel és egészen ügyesen indult, a jól hangzó felhasználói számok csalókák voltak. A következő trónkövetelő a Google Shoelace szociális média alkalmazás...