Nem kell komplett okos otthont kiépíteni ahhoz, hogy egy okoshangszóró előnyeit ki tudjuk használni.
De lássuk, mik is ezek, és mire tudjuk használni őket?
Okoshangszóró: A lehetőségek tárháza
A WiFi-csatlakozású okos hangszórók piaca az elmúlt években egyre bővült, csak a legnagyobb asszisztenseket említve: Alexa, Google Asszisztens, Siri, Cortana. Ezek már nagyon sokféle képpen tudnak segíteni minket a mindennapjainkban. Még csak megmozdulnunk sem kell ehhez, elég szólni nekik.
Az okoshangszóró vásárlás előtt azonban megfontolt döntést kell hozni. Míg egy tökéletes világban ezek az okos eszközök teljesen csereszabatosak lennének, addig a valóságban mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai. Egyiken a zeneszolgáltatás jobb, másikkal sokkal könnyebb a a többi okos otthon eszköz kezelése, egy harmadik sokkal ügyesebben dolgozik kezünk alá az interneten való keresgélésben például.
Szóval ha az elköteleződünk az egyik platform mellett, érdemes ki is tartani annál.
Szerencsére viszont az egyik márka okos hangszórójának választása nem jelenti egyben azt is, hogy más márka eszközeit nem válogathatjuk mellé, ilyen szempontból működhet az átjárhatóság. Például egy Amazon Echo okos hangszóró mellé nem csak Amazon zeneszolgáltató választható, ugyanúgy működik együtt a Spotify-jal, Pandorával, vagy Apple Music-kal is.
Mire képesek az okos hangszórók?
Az Amazon Echo kivételével az okos hangszórók “lelkét” a mobil platformokról megismert digitális személyi asszisztensek adják, így Siri az iPhone-ból, a Google Asszisztens az Androidból, Cortana pedig a megboldogult Windows Phone-ból átmentve a Windows 10-en keresztül került ide. Alexa pedig kizárólag az Amazon Echo okos hangszóró számára lett kifejlesztve, viszont mára sok más okos termék is támogatja, az Ecobee4 intelligens termosztáttól a Logitech ZeroTouch telefon dokkolóig.
Na de tényleg, mi a csuda az az okoshangszóró?
Alapjában véve az okoshangszóró egy olyan eszköz, amelyen WiFi-re kapcsolódva folyamatosan figyeli egy felhő-alapú digitális asszisztens, hogy kap-e természetes nyelvű hangutasítást. Ezeket feldolgozva az asszisztens végrehajt feladatokat vagy információt gyűjt számunkra és “válaszol” hangszóróján keresztül.
A valóságban még nem ennyire kifinomultak. Egy-egy utasítást nem mindig értenek meg elsőre. Például ha megkérem, hogy: “Alexa, állíts be egy időzítőt 20 percre”, még könnyen összezavarodhat és a várt eredmény helyett valami olyasmi választ kapok, hogy “Sajnálom, ezt most nem értem”. A nagyszerű dolog mégis az, hogy az okos asszisztensek algoritmusai folyamatosan gyűjtik az adatokat, és az egyre több használat után egyre jobban és pontosabban képesek végrehajtani azt, amit kérünk tőlük.
Néhány dolog, amire már képesek az okoshangszórók
Szórakoztatás: Zene streamelés WiFi-n, Bluetooth-on keresztül, TV vezérlés, játékok.
Hírek és információk lekérése:
Hírek felolvasása, időjárás előrejelzés, útinformációk, dátum és idő, Wikipédia cikkek.
Feladatok kezelése:
Naptárbeosztás kezelése, emlékeztetők, ébresztők kezelése, tennivalók listázása.
Segítség a konyhában:
Receptek keresése, időzítők, mértékegység váltás, bevásárló lista kezelése, tápanyagérték információk.
Kapcsolattartás a családdal, barátokkal:
Hívásindítás, fogadás, szöveges üzenetek küldése.
Okos otthon irányítása:
Világítás fel-, lekapcsolása, okos termosztát vezérlése, tűzoltó rendszer vezérlése, Garázsajtó mozgatása, okos zárak nyitása, zárása, biztonsági rendszer felügyelete, biztonsági kamera képének megosztása.
Egyelőre az okoshangszórók terjedésének legnagyobb hátráltatója hazánkban, hogy magyar nyelven még egyikük sem ért. Ám ha ezt a lécet sikerül megugrani a szolgáltatóknak, robbanásszerű terjedésükre számíthatunk a fent említett rengeteg hasznos funkciójuknak köszönhetően.