A belfasti Queens’s Egyetemen egy újfajta, rugalmas elemet fejlesztettek ki, ami forradalmasíthatja az orvosi implantátumokat és azok energiaellátását is egyben.
Bioelem orvosi alkalmazása
Az olyan emberekbe ültetett szerkezetek, mint a szívritmus-szabályozók jelenleg merev, fémelemeket használnak, amelyek kifejezetten kényelmetlenek a használóiknak. Az új, speciális elemek nagyjából háromszor addig bírják mint a hagyományos társaik, ráadásul organikus anyagokból készülnek, amelyek maguktól lebomlanak, így a környezetre sem olyan károsak.
A kutatást vezető Dr. Geetha Srinivasan az egyetem ionikus folyadékokat vizsgáló központjában azt mondta, az elem teljesen tűzbiztos és semmilyen esetben sem ereszt ki magából káros anyagokat. A ‘rugalmas szuperkapacitor’ szerinte a pacemakereseknek nagy előrelépést jelenthet, de a szintén szívbetegekbe ültetett mini defibrillátorok áramellátását is biztosíthatja. Mindkét eszköz két részből áll, az egyiket a szívbe ültetik, a másikat pedig a bőr alá, utóbbi tartalmazza az energiaellátáshoz szükséges akksikat. Ahogyan a páciens mozog, ezek a fény részek folyton zavarják és hátráltatják, ezért is fontos, hogy a szerkezet minél rugalmasabb legyen, mondta a doktornő.
Rugalmas elemek a mindennapokban
Az újfajta technológia persze attól még hogy az orvostudomány fejleszti, nem csak ott hasznosítható. Bárhol, ahol akkumulátort használunk, biztonságosabb alternatíva lehet, mivel semmilyen éghető anyagot nem tartalmaz. Akár a
hajlékony mobiltelefonokba vagy
rugalmas laptopokba is bele lehet építeni.
'Ha az akkumulátor rugalmas, az egész eszköz lehet hajlékony.' - Mondja Dr Srinivasan. Az elem előállításához olyan természetes anyagokra van szükség, mint amilyen a cellulóz, ellenben a költséges fémekkel és félvezetőkkel, melyeket a mostaniak használnak. Ahhoz, hogy a bioakkumulátorok meghibásodjanak, 270 Celsius fokos forróságra lenne szükség. A kutatók már csak a megfelelő vállalatra várnak, aki felkarolja a projektet és segít nekik a tömeggyártásban és az elterjedésben.