Dani Clode, a londoni Királyi Művészeti Főiskola (RCA) végzős diákja, és a legújabb alkotása az úgynevezett The Third Thumb, azaz A harmadik hüvelykujj: egy 3D-s nyomtatott protézis, amely pontosan azt takarja, amit a neve sugall.
'A protézis szó eredetileg azt jelenteti, hogy 'hozzáadni, viselni', tehát nem azt jelenti, hogy megjavítani vagy helyettesíteni, sokkal inkább azt, hogy lehetőséget adjon kiterjeszteni a képességeinket' - mondta Clode. 'A harmadik hüvelykujjat is ez az elgondolás ihlette, a szó eredete adott inspirációt, feltárva az emberi fejlődés lehetőségeit, és arra törekedve, hogy a protézist a test kiterjesztéseként lehessen hasznosítani.'
A végeredmény egy tökéletesen felesleges találmány, ami rendkívül jópofa.
Összetett irányítás
A hüvelykujj pántja a kéz oldalára, az eredeti hüvelykujjal átellenesen kerül rögzítésre. Ez összeköttetésben áll egy karkötővel, amely a mozgatáshoz szükséges vezetékeket és szervómotorokat tartalmazza. A viselő az ujjat a lábára erősített nyomásérzékelőkkel képes irányítani. Ez a fajta vezérlés nyilvánvalóan némi megszokási időt igényel. Ha a használó az egyik lábával lenyomva tartja, a hüvelykujj szorító mozgást végez. Ezeket az utasításokat a csuklóegységnek Bluetooth-on keresztül továbbítja.
Egy kicsit bonyolultnak hangzik elsőre, de Clode azt mondja, hogy az emberek gyorsan képesek alkalmazkodni. Ez nem bonyolultabb, mint mondjuk egy kocsit vezetni, és közben egyszerre működtetni a féket és a gázpedált.
Egyelőre prototípus fázisban tart a hüvelykujjak fejlesztése, de az alkotójuk szerint ez egészen átformálhatja a protézisekről kialakított elképzelésünket. Sokkal inkább gondolkodhatunk abban, hogy ezek az eszközök nem egy elvesztett képesség helyettesítésre, hanem újabbak elnyerésére alkalmasak.