Ha a nagymotorosokra gondolunk, gyakran párosítjuk a képzetet a rendkívül hangos és zajos járgánnyal, ami már messziről hallatszik, és mikor a közelünkbe ér szinte minden más hangot elnyom. De már közel a megoldás.
A motorosok sokszor azzal indokolják meg hangoskodásukat, hogy így legalább jobban odafigyelnek rájuk az autósok és nem nyitják ki előttük az ajtót, vagy nem húzzák rájuk a kormányt. Azonban előfordulhat, hogy éppen ellenkezőleg hat a sofőrökre a nagy zaj, ami mondjuk még hirtelen is jön létre egy nagy gázfröccs esetén. Az ijedt vezetők reakciója váratlan és balesetveszélyes lehet.
Arról nem is beszélve, hogy a motorosra is rossz hatással van a folyamatos hangerő. A monoton erős hang ugyanis fárasztva az agyat, rontja a koncentrációs képességet és csökkenti az éberséget. Ezzel együtt növekszik a reakcióidő és az esély egy karambolra vagy rosszul meghozott forgalmi helyzeti döntésre.
Nyugaton már jó ideje ellenőrzés alatt tartják a motorosokat és járműveik zajszintjét, pár éve pedig már Magyarországon is megindultak az ilyen irányú kezdőlépések. Először a tolnai rendőrök kezdték mérni szabadon mozgatható, teljesítménymérővel felszerelt készülékeiket, amikkel aztán a nyitott csővel furikázó motorosokat és autósokat is ellenőrizhették. Korábban az ilyen eseteket csak lakossági bejelentések alapján tudták elkezdeni kivizsgálni.
Fontos hozzátenni, hogy az akció nem a motorosok ellen szól, hanem egyáltalán bármilyen jármű ellen, legyen az akár kamion vagy személygépkocsi is, amely meglépi a megengedett zajszintet. A gyári adatoktól 5dB-lel eltérő mérési eredmény még belefér, viszont a már 100 dB hangerő és afeletti tulajdonosok már büntetésre számíthatnak, ami az eltéréstől függő nagyságot ér el. Ezért, és embertársaink nyugalma érdekében is érdemes odafigyelnie mindenkinek járműve zajszintjére.
Könnyen leellenőrizheted te is, mekkora hangerőt képvisel autód, vagy motorod, ha ingyenes letöltéssel leszeded
Android mobilodra, vagy
iPhone mobile készülékedre a linkeken található zajszintmérő applikációkat.