Főoldal > Hirek > Az internet 25. születésnapja

t: 1781

Az internet 25. születésnapja

Negyed évszázados lett az internet. születésnapját nemrég ünnepelhettük, ugyanis a legelső weboldal 1990-ben került élesítésre december 20-án, innentől számíthatjuk a ma már meghatározó tényező, a világháló létezését.

Az első weboldalt Tim Berners-Lee, egy ma hatvan éves brit számítógép specialista alkotta meg a European Organisation for Nuclear Research (CERN) berkein belül. Ráadásul a világ első weboldala még ma is aktív. Ugyan önmagában nem egy különleges lap, hiszen csak pár linket tartalmaz amelyek más, webbel kapcsolatos oldalakra navigálhatnak el minket. Mégis ez az oldal ül a világháló piramisának legtetején.

Barners-Lee nevéhez egyébként a weboldallal együtt az URL (univerzális erőforrás azonosító), a weboldalak megjelenéséért felelős kód, a HTML, és az internet kommunikációs alapjaiul szolgáló HTTP protokoll is fűződik. Szintén ő alkotta meg az első böngésző programot is, és persze a háttérhez szükséges szerverszoftvert is, így igazán jelentős a munkássága.

Ha 25 évvel ezelőtt valamiért máshogy alakultak volna a dolgok, egészen más világot élnénk ma. Hiszen a ma emberének életét szervesen átszövi az internet, ott van az otthonunkban, a számítógépeinken, a tableteken és mobilokon, amelyeket mindenhová magunkkal viszünk. Pedig mikor Barners-Lee az első weboldalt útjára indította, nem is sejthette, hogy alkotásával valami olyan alapkövet tesz le épp, amely globálisan átformálja a társadalom és az emberiség jövőjét.


Hozzászólások

vissza a hirekhez | vissza címoldalra

A Facebook Messenger üzenetküldő alkalmazása jópár meglepetéssel és újdonsággal rukkol elő az év végére. Az egyik leggyakrabban használt chat alkalmazásként sokakra lesznek hatással a változások, pc, android és IOS felhasználókra egyaránt.
A Fairphone egy moduláris mobil, amely azt jelenti, hogy a különféle részeket, mint a kamera, akkumulátor vagy processzor, a telefon megvásárlása után egyesével is cserélgethetjük, annak igénye nélkül, hogy teljesen új eszközt vásároljunk.
Itt a nagyszerű lehetőség, hogy a kortárs művészetet most már mobilon és tableten is élvezhessük. A Hallgass, olvasó! programmal ugyanis több remek hangoskönyvhöz juthatunk hozzá, amelyeket bárhol, bármikor hallgathatunk.
Egy igazán jelentős orvostechnológiai szabadalommal rukkolt elő a Google, amely sokat segíthet a betegeken. A tű nélküli vérvételt lehetővé tévő szerkezet jól jöhet a cukorbetegséggel élőknek, de a gyermekek és tűfóbiások is fellélegezhetnek.