A böngészők renderelőmotorja látja el azon feladatot, hogy értelmezze a HTML, a CSS és JavaScript kódokat és megjelenítse az internetes oldalakat. Minden rendermotor másképpen dolgozik, más módszereket használ a kódfejtésre, megjelenítésre. Így mindegyik más sebességű a lapbetöltésben.
A Chrome eddig a Webkit-et használta, ami magasan a leggyorsabb böngészőmotor volt társai között. A Safari és az Opera is ugyanezt használja. A teljesítményteszteken pedig lehagyta az Firefox-os Gecko-t és az Explorer-es Tridentet is.
Bár ez a motor még a KDE fejlesztők keze alatt készült KHTML néven, az Apple vette át 1988-ban és fejlesztette tovább. 2001-ben kapta a Webkit nevet, majd pedig 2005-ben nyílt forráskódú lett, így több böngésző is szabadon használhatja.
A Google viszont most hosszú idő és viták után úgy döntött, hogy szakít az Apple technológiájával és saját fejlesztésű motorját fogja használni a Chrome böngészőjében. Ez előnyös lehet a sebesség és az átláthatóság szempontjából, a fejlesztők szerint a Blink-kel a böngészőből 7 felépítési rendszert, 7000 fájlt és 4 és fél millió sort, melyek a bevezetéssel feleslegessé válnak. Ez stabilabbá teheti és hibamentesebbé a Chrome futását.
A Blink megjelenése változásokat hozhat a böngészők terén, a Chrome mind az asztali gépeken, mind Androidon lecserélni tervezi a Webkit-et, sőt nagy eséllyel az Opera is bevállalhatja ezt a lépést az asztali és a mobil bőngészőiben is.
Negatívumként viszont felmutatható, hogy az eddigi 3 helyett mostmár 4 rendermotorra nyílik lehetőség fejleszteni, így új parancsok és trükkök megvalósítása lesz lehetséges. Ez nehézséget jelenthet a webfejlesztők számára, de a Google tisztában van ezzel és erősen rajta vannak, hogy a használóknak kézikönyveket és útmutatókat készítsenek, melyek segítik az eligazodást az új technológiában.
Forrás: Index.hu