Az illegális fájlcserélő szolgáltatások hanyatlóban vannak Amerikában az NPD piacelemzései szerint. Az ebben az esetben az internetes zenehallgatási szokásokat vizsgáló szervezet eredményei szerint nagyszámú csökkenés megy végbe a peer-to-peer programok protokollhasználatát illetően, helyettük a YouTube, a Netflix és hasonló online streamforrások használata vált gyakoribbá.
A 2011-2012-es évben a fájlcserélőket használók 17 százaléka tért át más, legális szolgáltatáshoz, a megosztott zenék száma pedig 16 százalékkal csökkent. Ennek fő okozati tényezője, hogy a Deezer, a Spotify és az ehhez hasonló legális online streamerek virágkorukat élik. A sikereken felbuzdulva több cég is tervezi a beszállást erre a piacra, mint például az Apple, mely a meglévő áruházában, az iTunes-ban indítaná útjára a szolgáltatását. Ezek működés háromféle fajta rendszerben történik. Vannak akik havidíjért nyújtanak teljes kínálatot, vannak akik ingyenesen, reklámokkal és korlátozásokkal, de vannak ezek kombinált változatai is, melyek korlátozásokkal és reklámokkal nyújtják a zenei élményt, de havidíjért cserébe feloldják a szolgáltatást teljes egészében.
A legális szolgáltatásoknak és zeneterjesztésnek hála az évezredben először emelkedni kezdtek a zeneipar bevételei, de míg a digitális anyagok terjedése 9 százalékkal gyarapodott, a fizikailag tárolt zenékből származó bevétel 5 százalékos csökkenést mutat. Viszont e fordulatnak köszönhetően megállt a zeneipar bevételeinek zuhanása több mint 10 milliárd dollárnyi csökkenés után torpant meg, és kezd javuló tendenciát mutatni.