Barabási Albert-László magyar fizikus, hálózatkutató, a Harvard Egyetem professzora és a MTA tagja, aki megvizsgálta az általunk használt globális méretű Világhálót. Meglepő felfedezést tett: az Interneten bármely két oldal legfeljebb 19 kattintással összekapcsolható. Ezt a pár lépést a nagyobb internetes csomópontok adják, melyek lehetnek keresőmotorok, közösségi hálózatok vagy egyéb beépülő webhelyek.
Ezt a tényt Kevin Bacon és a hollywood-i sztárok hálózatmodelli kapcsolatához is hasonlíthajuk, ahol is minden sztárt maximum hat lépésben kapcsolni lehet Bacon-höz.
Barabási modellezte az Internetet, hogy könnyen megvizsgálhassa az egyes kapcsolatokat. Adatai szerint a mai világháló több mint 14 milliárd oldalt tartalmaz, ezen kívül az összes internetes dokumentum, képek, hangok és videók száma eléri az 1 billiót is. Nagy részük laza szerkezetben, alig kapcsolódik egymáshoz. Kutatásai szerint teljesen lényegtelen, hogy mekkorára bővül az Internet, a kapcsolati szerkezeti struktúra mindenképpen megmarad. Ehhez a megállapításhoz a hálót szeletenként vizsgálta, mindig nagyobb egységet górcső alá véve.
A legnagyobb problémát mégis az említett csomópontok jelentik. A legnagyobb közösségi oldalak közül vegyük példaként a Facebook-ot, vagy pedig a keresőmotorok közül a Google-t. Ha ezen weboldalak hekkertámadás áldozatai lennének, több millió kapcsolati szál szűnne meg vagy bénulna le, elérhetetlenné téve weboldalakat. Ha a navigálás nem megoldható, a rendszer összeomlik. Barabási szavaival élve: „Ez a háló Achillesz-sarka.”