2001. október 15-én mutatta be a Microsoft a mai napig népszerű és sokak szerint legstabilabb operációs rendszerét, a Windows XP-t. Sikerének titka egyrészt az volt, hogy rövid idő alatt rengeteg nyelvre lett elérhető, így könnyen gyorsan el lehetett szinte bárhol sajátítani a használatát, másrészt pedig számos mérföldkőnek számító újdonsággal érkezett az előző Microsoft-os operációs rendszerekhez képest. Lényegében jóval rövidebb idő alatt indult el, felülete barátságosabb és színesebb lett, melyet nagy mértékben lehetett testre szabni és témákat használni benne, új kapcsolatokat támogatott már beépítve (Wi-Fi, Bluetooth, FireWire). Szintén itt jelent meg a hibernálás lehetősége, ami a fizikai memória teljes tartalmát lementve kapcsolta ki a gépet, és a legközelebbi bekapcsolásnál ugyanúgy töltődött vissza minden futó program, mintha le sem lett volna állítva a számítógép.
Mivel minden rendszerben lehetnek és vannak is hibák, a Microsoft az újonnan felfedezett biztonsági résekhez „foltokat”, javításokat adott ki. Azonban megjelent 3 fő javítócsomag is, melyek egyben tartalmazták az eddig megjelent patch-eket és önálló rendszerként lehetett telepíteni. Ezek az SP1, SP2 és SP3 csomagok voltak.
Azonban 2014. április 8-án a teljes Windows XP támogatása lejár. Eredetileg ennek a dátuma 2008. június 30 lett volna, azonban a 2007. január 30-án kiadott Windows Vista sikertelensége és az XP népszerűsége eredményeként hosszabbodott meg a támogatási időszak.
A 2014. április 8-ai „XP-halál” korántsem jelenti a XP-s rendszerek azonnali működésképtelenségét. Az ilyen operációs rendszert futtató számítógépeket továbbra is lehet használni, csak szakemberek szerint nem ajánlott. Mivel a megszűnő támogatás az új biztonsági rések figyelmen kívül hagyását is magában hordozza, azaz ha felfedeznek egy új hátsó kaput/rést, ahhoz már nem fog készülni javítás. Tim Rains szerint a Windows XP-t használóknak már most is ötször nagyobb az esélye egy kártékony támadás sikertelen kivédésére, mint a Windows 7-et és 8-at használóknak.