Edward Snowden a CIA és az NSA alkalmazottja is volt, ő a felelőse a nagy sajtóhangot kapott kiszivárogtatási ügynek, melynek lényege, hogy az amerikai kormányszervek rejtett adatszerzési ügyei kerültek napvilágra Snowdennek köszönhetően. Mindezek szivárogtatását Hongkongban kezdte meg a South China Morning Post lapjain és online felületén még júniusban. Az információk persze nagy felháborodást keltettek polgári körben, a kormány hazaárulással bélyegezte meg, figyeltetik, szimpatizánsok pedig tüntetéseket szerveznek az ő érdekében.
A Snowden által közzétett dokumentumok nagy terhet rónak azon cégekre, melyek „segítséget” nyújtottak és nyújtanak a kormányszerveknek a titkos információszerzések lebonyolításához. Némely cégtől a hagyományos módon adatokat kértek ki, mások esetében pedig a számukra biztosított kiskapukon és biztonsági réseken keresztül jutottak hozzá a kívánt adatokhoz.
A Google rendszerének is álcázták magukat a NSA hackerei. A közbeékelődés módszerét használták, melynek lényege, hogy a kommunikálók közé lép a hamis megbízhatósági tanúsítvánnyal rendelkező információszerző, akin áthaladnak a kommunikációban áramló adatok. A Google közleményében leszögezte, hogy rendszerüket kijátszhatták, ők csak törvényes indoklással szolgáltatnak ki adatokat.
Mark Zuckerberg-nek is nekiszegeztek egy kényelmetlen kérdést a TechCrunch Disrupt eseményen, melyben kíváncsiak voltak, hogy mit kapnak meg az amerikai kormányszervek a Facebook-on tárolt felhasználói adatokból. Zuckerberg hevesen adott választ: "Úgy vélem, mind az én, mind a Facebook feladata az, hogy hogy megvédje az oldal összes felhasználóját. A kormány dolga pedig az, hogy mindannyiunkat megvédjen. Ők azonban rosszul egyensúlyoznak a két elvárás között. Azt hiszem, a kormány ezt elszúrta." Bizalmat kért és megjegyezte, hogy folyamatosan küzdenek azért, hogy az adatkérelmek információi napvilágra kerülhessenek.
Forrás: Index