Stephen Hawking egy meglehetősen ritka izomsorvadásban szenved, aminek következménye képen 1985-ben elvesztette a hangját egy légcsőmetszés közben és azóta egy beszédsegítővel kommunikál a világgal. A betegsége miatt a végtagjainak a mozgása is erősen korlátozódott, kezdetben az újaival később az állapota romlása miatt a fej és szem mozdulatokkal irányította a számítógépét.
Jelenleg egy az arc izmait figyelő, infravörös szenzorokkal működő műszert használ a beszéd átalakításra. Ezen felül, már csupán pislogásra és a jobb kezén található két ujja mozgatására képes, ami erősen korlátozza a nagy elismerést kivívott tudóst. Ezért is került napirendre, hogy egy új technológiát dolgozzanak ki a nagy értékű embernek, hogy tudjon kommunikálni a külvilággal és a már egyre jobban kimaradozó kommunikációját feljavítsák.
Ebben a nemes munkában szeretne segítségére lenni az Intel de a feladat nem kisebb mint versenyt kell futni az idővel, hogy mielőbb elkészüljön a speciális eszköz ami a tudós gondolatait érthető szavakká varázsolja a még működő idegek segítségével.
Az Intel, fejlesztési vezetője Justin Rattner az elmúlt héten jelentette be, hogy közel vannak a sikerhez és az új fejlesztés gép az arc, szem, száj szemöldök mozgását figyelve fordítaná a mozdulatokat érthető hangokra. A technológia még akkor is használható lenne, ha csak egy mozgás jelet tudna kapni, ekkor a régi morze mintájára működhetne a gép.
Az Intel cég 1990-es évek óta segít Stephen Hawkingnak a kommunikációban. Justin Rattner akkor találkozott első alkalommal Hawkinggal, amikor a tudós fizikus a hetvenedik születésnapját ünnepelte. Akkor már Hawking csak egy szót tudott mondani percenként. A személyes találkozó után Rattner azon kezdett dolgozni, hogyanmiként lehetne ezt a teljesítményt minimum öt szóra emelni percenként? Rattner akár gyorsabb beszéd kommunikációt is elképzelhetőnek tart de ez később derül ki. A meglévő technológiák közel sem elégítenek ki egy Hawkinghoz hasonló, nagy tudású embert, akik ontani szeretnék magukból az információkat jegyezte meg Rattne.