Az SpaceX Dragon névre keresztelt asztronauta kapszulája sikeresen dokkolt a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) egy demonstrációs küldetés keretein belül. A Dragon-t a kaliforniai SpaceX vállalat szombaton lőtte az űrbe és a kapszula külső beavatkozás nélkül végezte el a bonyolult manővert.
Veszélyes manőver az űrben
A Dragon csatlakozását 400 km-es magasságban bonyolította le, csakis a saját fedélzeti számítógép rendszerét és szenzorait felhasználva a milliméter pontos navigáláshoz. A manővert a Földről a mérnökök és az űrállomás emberei is folyamatosan szemmel tartották, nehogy valami balul süljön el.
Az űrállomás két tagja, Anne McClain és David Saint-Jacque az űrhajó ablakából tartották szemmel a Dragon-t és bármikor felfüggeszthették, vagy leállíthatták volna a folyamatot. Végül erre nem kellett sort keríteni.
A Dragon az ISS Harmony moduljához csatlakozott, amelyen különleges, új rendszer van telepítve. Ez egy rugós mechanizmussal csökkenti a beérkező erőket, majd kampók segítségével szorosan rögzíti a csatlakoztatott egységet.
Előrelépés az űrtechnológiának
Kritikus volt a végrehajtott teszt, hiszen a Nasa követelményei magasak és ahhoz, hogy jóváhagyásukat megkaphassa a Dragon, ezt az akadályt gond nélkül vennie kellett. A dokkoláshoz a kapszulába egy bábut és 90 kg-nyi felszerelést is tettek. Az eredmények bíztatóak, úgy néz ki, idén nyáron már élesben is használatba állíthatják az új járművet.
Még egy nagy lépés azonban hátra van. Pénteken a Dragon kapszula leválik az űrállomásról és megindul haza a Földre. A SpaceX alapítója, Elon Musk azt mondta, ez a rész aggasztja a legjobban. A tüzes, nagy sebességű beérkezés a légkörbe és a landolás még mindig az egyik legveszélyesebb folyamat.
Űrkutatási hírek mobilon
Ha érdekelnek a Dragon, SpaceX és az űrkutási újdonságai, felfedezései, akkor érdemes letöltened mobilodra a
Nasa androidos vagy a
Nasa iPhone-os applikációját.