A népszerű, de futásbiztonságban sokszor nem túl jóra értékelt Windowsról a jóval stabilabb hírű Linuxra állítják teljesen át a nemzetközi űrállomáson dolgozó űrhajósok laptopjait, olvasható a NASA közleményében.
Keith Chuvala, a NASA sajtószóvivője szerint megbízható és stabil operációs rendszerre van szükségük, amit a saját igényeik szerint tudják alakítani, ha úgy hozza a szükség. Arra utalt itt, hogy a Linux szabad forráskódjának köszönhetően az ügynökség belső programozói könnyedén férhetnek hozzá a rendszer funkcióihoz és az űrben létező körülményekhez képesek igazítani az operációs rendszereket, ahogy eddig erre a zárt Windowsban nem nyílt lehetőségük.
Az űrhajósok a Debian Linux 6-os verzióját fogják használni odafent , ami már túllépte a második életévét, így születése óta elég időt kapott mentesedni a kisebb hibáktól is és stabil rendszerré válni. A Debianból egyébként már a 7.0-ás verziószámnál tart, így nem a legújabbat választották, de így biztosabb működés várható. Az űrállomás és a NASA földi intézményeiben eddig is jelentős számú számítógép Linuxot futtatott, mely a Red Hat egyik speciális, külön ide fejlesztett disztribúciója, a Scientific Linux volt.
Linuxot terveznek a Robonaut R2-re is, mely az első ISS-i humanoid robot lesz. Az emberszabású robot olyan feladatokat fog elvégezni, melyek az űrállomáson tartózkodó emberek számára túl veszélyesnek vagy megterhelőnek mondhatóak. A Linux kiemelkedően rugalmas és multifunkcionális, képes a robotoktól a laptopokon át a szuperszámítógépekig bármilyen számítógépet irányítani extrém körülmények között is, amely viszont a NASA és az ISS világában kiemelkedően pozitív szempont, ahol a legapróbb hibák is katasztrófákba torkollhatnak.
Forrás: Index.hu