A Google Brain csapata egy olyan mesterséges intelligencián dolgozik, amely művészi alkotásokat, azon belül is zeneszámokat képes komponálni. Ez a Project Magenta.
A robotika és a mesterséges intelligencia nagy kérdése volt mindig is, hogy vajon az ilyen értelem által kreált alkotások nevezhetőek-e művészetnek, vagy sem? Talán csak az ember készíthet művészetet? És egyáltalán mi is a művészet? A filozófiai kérdéseket mindenki döntse el magának, mindenesetre a múlt hét szerdáján a
Project Magenta által kreált zenét megosztotta a Google.
A Magenta ezt a számot úgy hozta létre, hogy előtte rengeteg emberi előadók által létrehozott dalt és zenei művet elemzett ki és a mesterséges, LSTM (long short-term memory) technológiát használta. A csapat egyik tagja, a szoftvermérnök Elliot Wiate szerint ez egy nagyon bonyolult eljárás, amelynek legfontosabb elemei a figyelem, a tapasztalás és a lehetséges következmények jóslása. Ezek a tulajdonságok pedig nem csak komponálásnál jöhetnek jól.
A dalban hallható dallam (a dob kivételével) teljesen a Project Magenta alkotása. Senki sem táplálta be, hogy milyen hangokat használjon, egyszerűen ezekre esett a választása a meghallgatott dalokból és a rendelkezésre álló MIDI formátumú zenei fájlokból.
A kifejlesztett intelligencia alfa verziója ráadásul nyílt forráskódú, így a
GitHub felületén bárki ingyenesen letöltheti és fejlesztheti is.