Ebben a világban, ahol lépten-nyomon számítógépekbe ütközünk, lubickolhatnak azok a rosszindulatú hackerek, akik mások életét teszik nyomorulttá különféle vírusaikkal és programjaikkal. Ezek közül is különleges típus a ransomware.
De miről is van szó? A ransomware-ek olyan kártékony kódok, amelyek a számítógépre kerülve valamilyen fenyegetést intéznek a gyanútlan felhasználóhoz, majd pénzt követelnek. Tipikus eset, amikor a ransomware használhatatlanná teszi a gépet, vagy az azon lévő adatokat és a normális állapot helyrehozásáért követel váltságdíjat.
Az ilyen programok múltja messzire nyúlik, először 1989-ben, a PC Cyborg Trojan néven bukkant fel a jelenség. A próbálkozás nem volt rossz, azonban az alkalmazás módszerét már az akkori vírusirtók is könnyen hatástalanították, így nem sok pénz került végül a célként megjelölt panamai postafiókba. Ebből tanulva 2005-től már jóval fejlettebb vírusokat írtak, amelyekhez már precízebb megoldások kellettek. 2010-ben jelent meg a DotTorrent, amely a gépen található torrenttel letöltött fájlokat listázza ki azzal fenyegetve, hogy ha nem fizet, a megfelelő jogvédelmi szervezetek kezére játssza a letöltőt.
Nem kell azonban kétségbe esni, ha mégis belefutunk egy ilyen trükkös programba, a letöltőközpont oldalán ugyanis van megoldás ezekre a helyzetekre. Az
ezen a linken letölthető Ransomware Response Kit a legismertebb ransomware-eket gond nélkül lesöpri a gépünkről, érdemes tehát letölteni.