A
Windows 10 hivatalos megjelenéséig már csak egyet kell aludni, ugyanis július 29-én a szerencsések már telepíthetik, vagy frissíthetik a meglévő operációs rendszerüket. A Microsoft sikerterméke azonban nem új darab, hosszú és rögös úton, jópár verziót megélve jutott el idáig.
Az első,
1.0-ás Windows-ért egészen 1985-ig kell visszamennünk. A rendszer nagy újítása az ablakos felület volt, amely átláthatóbb volt a korábbi, parancssoros kezelőfelületeknél. Már ekkor volt Paint, Jegyzettömb és Számológép is a szoftverben, ráadásul az egérhasználatot is támogatta.
Két évre rá, ’87 végén kijött a
2.0-ás verzió, amely a korábbi változat feltupírozott kiadása volt. Kirobbanó sikert ugyan nem értek el vele, de a haladás tagadhatatlan volt.
Az első igazi fejlődést a Windows
3.0-s sorozat hozta meg. A gyorsabb, csinosabb rendszer könnyebben elnyerte a felhasználók tetszését. Bekerült a csomagba az Aknakereső és a Pasziánsz játék is. A 3.1-ben a meglévő tulajdonságokat javították tovább.
1995-ben piacra került a Windows
95 is, amely új korszakot nyitott és magasra tette a lécet. Az operációs rendszer magátó töltődött be, nem kellett DOS-ból, paranccsal indítani. Megjelent az ikonikus Start menü, valamint a Plug and Play, amellyel könnyebben lehetett eszközöket csatlakoztatni a géphez. Szintén érdekesség, hogy az Internet Explorer első verziója már ekkor felbukkant.
Három évvel később a Windows
98 már egészen felhasználóbarát megoldásokkal jelentkezett. Gyorsítósáv, gyorsabb kereső, testreszabási lehetőségek, DVD és USB kompatibilitás.
A milleniumra megérkezett a Windows
2000, amely már nem DOS, hanem NT alapokon készült. A szoftver, mivel elsősorban a vállalatok feladatainak ellátására készült, nem aratott osztatlan sikert az otthoni felhasználók körében.
Annál jobban aratott a Windows
XP, amely azóta is a legtöbbet eladott operációs rendszer a Microsoft termékei közül. A megújult dizájn mellett több újabb programot tartalmazott, gyors és stabil, ráadásul saját tűzfala is volt. Külön változat készült az otthoni felhasználásra (Home) illetve az irodáknak (Professional).
Először Longhorn-ként beharangozott, később
Vistá-ra keresztelt operációs rendszerük 2007-ben jelent meg. A sokak által legrosszabbként számon tartott program túlságosan biztonságos akart lenni, vizuális elemei pedig lassították a működését.
Az előző verzió hamvaiból főnixként kiemelkedő Windows
7-et sokan szeretik és használják. A modern megjelenés mellett gyors és stabil rendszer végre egyaránt megfelelő volt mindenféle felhasználónak sokoldalúságával és megbízhatóságával.
Az érintőkijelzők és mobilok világára tett hódítási kísérletként 2012-ben kijött a Windows
8. A Start menüt kukába dobva csempés felületet kaptunk, amely az asztali felhasználók tetszését nem nyerhette el, sőt…
A listánk következő elemére pedig már csak egy napot kell várni és elkezdhetjük a letöltést, hiszen holnap jön a
Windows 10. Várjuk.