Ahogyan az okostelefonok és tabletek elterjedtek, egyre több és több fontos és titkos adat közlését is ezek az eszközök végzik. Ennek köszönhetően hamar a támadók, vírusírók közkedvelt célpontjaivá váltak a számítógépek után. A legtöbb vírus azonban rejtőzködésre is felkészült.
A legnagyobb veszélynek az Android rendszerű készülékek vannak kitéve, de ez nem azt jelenti, hogy az iPhone-osok fellélegezhetnek. Az ő kütyüiket csak egy kicsit nehezebb megtámadni.
Hogyan gyaníthatjuk meg mégis, hogy fertőzött a mobilunk?
Lássunk 3 erre utaló jelet!
Belassulások
A számítógépes vírusokhoz hasonlóan a háttérben futó folyamatok a mobil teljesítőképességéből vesznek el. Így hiába láthatatlanok, közvetve tapasztalható, hogy amire korábban gyorsabban volt képes a mobil, azzal most többet dolgozik.
Új alkalmazások a semmiből
Habár a letöltött alkalmazásunk lehet, hogy nem vírusos, nem kizárt, hogy egy idő után önállóan nekiáll újabb, immár vírusos programokat leszedegetni. Érdemes ezért tisztában lennünk, milyen app-ok vannak a készüléken, és amiről tudjuk, hogy nem kellene ott lenni, azonnal eltávolítani.
Gyanús adatforgalom
Érdemes megnézni az adatforgalmat is. Ha akkor is jelentős adatforgalmunk van, amikor nem csinálunk semmit, joggal gyanakodhatunk kártékony idegenkezűségre.
Mit tehetünk?
A legjobb ha gyakran ellenőrizzük a készülékünk működését és viselkedését, figyelembe véve a fenti három pontot. Ezen kívül mindenképpen ajánlott a vírusirtó telepítése és működtetése.
Ha nincs még vírusirtód, sürgősen tölts le magadnak egyet, az alábbi linkek segítenek:
Ajánljuk Androidra: CM Security,
360 Security,
Antivirus FREE,
DU Speed Booster
PC-re is több vírusirtót ajánlunk, a legfrissebb a
G Data AntiVirus mely BankGuard Technológiával is védi a felhasználókat online bankolás közben."