A Microsoft operációs rendszere, a Windows XP - ami valószínűleg sokaknak "Az" operációs rendszer - a mai nappal végleg elavul, április 8-tól nem érkeznek hozzá javítócsomagok. Egyesek aggódnak, hogy az így védtelenné váló gépek a kiberbűnözők kedvelt célpontjai lesznek. A Microsoft viszont inkább amiatt aggódhat, hogy a felhasználói ne a Google-t vagy az Apple-t válasszák.
A Microsoft 2001-ben adta ki a Windows XP-t, ami oltári nagy siker lett. Azóta temérdek javítás, biztonsági frissítés és frissített verzió érkezett hozzá; egy jól fejlett XP-vel szinte ma is mindent meg lehet csinálni, amire egy átlagfelhasználónak szüksége van.
A termék egyszerűen túl jól sikerült, a Microsoft a Vistával, a Windows 7-tel, illetve a Windows 8-cal próbálta az embereket váltásra ösztönözni, az XP viszont volt annyira megbízható, hogy a felhasználók ne akarjanak váltani; már csak azért sem, mert gyakorlatilag bármilyen ócska laptopon és számítógépen elfut.
A Microsoft már többször leszögezte, hogy nem adnak további terméktámogatást a Windows XP-hez. Ennek ellenére az asztali számítógépek 20-30 százalékán még mindig az XP fut. Christopher Pogue, a Trustwave igazgatója szerint az XP-t a mai napig használják rendőrségeken, bankokban és jogi irodákban éppúgy, mint éttermekben vagy iskolákban.
A váltáshoz biztosítani kellene, hogy a munkához kapcsolódó szoftverek a frissítés után is elérhetők legyenek, viszont az XP-ről nem egyszerű átállni a legújabb Windows-verziókra. És még akkor sem lesz biztos, hogy az operációs rendszer futni fog a régi gépeken is, ami további beruházásokat igényel. Érthető, hogy sok cég és szervezet halogatja a váltást.
Ebben részben az is szerepet játszik, hogy ez a váltás már nem egyértelműen a Windows legújabb verzióját jelenti. A Microsoft nyilván a Windows 8-at preferálja, de könnyen lehet, hogy a felhasználók inkább az Apple vagy a Google alternatívái felé fordulnak.
forrás: index.hu