Főoldal > Hirek > Az Apple bocsánatot kért, mert lehallgatták a Siri beszélgetéseket

t: 1795

Az Apple bocsánatot kért, mert lehallgatták a Siri beszélgetéseket



Az Apple bocsánatot kért, miután nyilvánosságra került, hogy külsős embereknek fizettek, hogy hallgassák vissza Siri-felhasználók rögzített beszélgetéseit. A Siri az Apple által fejlesztett személyi asszisztens, amely szinte minden eszközükön megtalálható már. Az eljárás nagy nyilvános felháborodást okozott, és felkapta a sajtó is. Több nagy techcég is használta az eljárást.

Az osztályozás

A “grading” vagyis osztályozás néven ismert gyakorlatot számos technológiai cég alkalmazta a beszédfelismerés minőségének javítására.
Mindazonáltal a közelmúltban az Apple, a Google és a Microsoft is felfüggesztették ezt a gyakorlatot a felhasználók felháborodása miatt. Google Google Assistant néven, a Microsoft Cortana néven fejleszti hasonló asszisztensét.

A grading jövője az Apple-nél

Az Apple ugyan folytatja ezt a típusú osztályozást, de csak azon Siri-felhasználók adatain, akik ezt külön engedélyezik. A cég hozzátette, hogy a jövőben csak saját alkalmazottaik férhetnek hozzá a felvételekhez, nem fogják kiadni harmadik félnek ezt a feladatot.
A hónap elején a cégé még azt állította, hogy felfüggesztették az osztályozást, miután beszámoltak arról, hogy a dolgozók Siri-felhasználók intim beszélgetéseit tartalmazó felvételeket is hallottak.
Ilyen felvételeket véletlenül is készíthetünk, például amikor a Siri alkalmazás félreért egy szót vagy zajt úgy értelmez, mintha azt mondanánk “Hey, Siri!”, ami a hangfelismerés elindítására szolgáló alapértelmezett parancs.
Az Apple most végzett az ilyen esetek felülvizsgálatával.
“A felülvizsgálat eredményeképp rájöttünk, hogy nem teljes mértében teljesítettük a magas elvárásainkat, és ezért elnézést kérünk” - nyilatkozták.
Az osztályozás felfüggesztéséig a rögzített Siri-beszélgetések 0,2%-át ellenőrizték manuálisan emberi munkaerővel, tették hozzá.

A grading működése

A továbbiakban három fő változtatással folytatják az emberek által végzett osztályozást az Applenél:
Az audio felvételeket alapértelmezés szerint nem fogják megőrizni. Ehelyett az Apple alkalmazottai a számítógép által generált beszédátírásokra támaszkodnak.
A Siri-felhasználók választhatnak, hogy megosztják-e a hangfelvételeket és erről bármikor le is iratkozhatnak.
Csak az Apple alkalmazottai férhetnek hozzá a felvételekhez, és minden “véletlenül” készített felvételt törölnek.
A fordulat szokatlan lépés volt az Apple-től - mondta Adam Wright, az IDC piackutató cég technológiai elemzője.
“Azt hiszem, kicsit váratlanul érhette őket.” - mondta a BBC-nek. “Nem hiszem, hogy az adatok felhasználása során teljesen egyértelműen és átláthatóan jártak volna el.”

Ahol az Apple hibázott

A hangfelvételek osztályozásával kapcsolatos vita alapja az volt, hogy az emberek egy része talán nem volt tisztában vele, hogy beszélgetéseik ilyen módon rögzítésre kerülnek és visszahallgathatók is.

Az ír adatvédelmi hatóság, az Apple vezető adatvédelmi adatkezelője Európában korábban azt mondta, hogy megvizsgálja az osztályozás kérdését.
A bizottság szóvivője elmondta, hogy tudomásul veszi az Apple legfrissebb nyilatkozatát.
Bár mivel magyarul még mindig nem hajlandó velünk Siri kommunikálni, azért nem árt ha mi is figyelünk Siri megfelelő beállításaira, és hogy miről beszélgetünk vele.
Ha hangokkal szeretnénk szórakozni, akkor itt az ingyenes Dubsmash alkalmazás. Ha pedig azt szeretnénk, hogy üzeneteink biztonságban legyenek, ajánljuk a szuper titkosított Signal csevegő app.


Hozzászólások

vissza a hirekhez | vissza címoldalra

A Google, mióta létezik Android rendszer, minden egyes főverziót az ABC soron következő betűjével kezdődő édességnévvel fémjelzett, egészen idáig. A most aktuális Android Pie lesz ugyanis az utolsó ebben a sorban. A következő verzió, amelyet eddig csak Android Q-ként emlegetett a szaksajtó ugyanis hivatalosan Android 10 néven fog napvilágot látni.
Ebben a kis ismertetőben a spyware típusú vírusokat járjuk körbe. Hogyanszúrjuk ki őket? Miért veszélyesek és hogyan védekezzünk ellenük? Az előre kijelenthető, hogy a magyarul kémprogramoknak nevezett számítógépes kártevők megelőzésében nem elhanyagolható a felhasználók ébersége sem.
Az elmúlt időszak zavaros kínai-amerikai kapcsolata következményeként napvilágra bukkant a hír, hogy a Huawei saját fejlesztésű mobil operációs rendszert készít, melyet az Android kiváltására használnának. Ezt később cáfolták, most mégis itt van a HarmonyOS, amely pontosan ezt fogja tenni.
Néhány napja azzal szembesült az orosz titkosszolgálat, az FSZB, hogy hackereknek 7,5 terabájtnyi adatot sikerült ellopni egyik alvállalkozójuktól és ezt eljuttatták számos médiumhoz. Az FSZB Oroszország elsődleges biztonsági ügynöksége a KGB közvetlen utódja, hasonló az amerikai FBI-hoz vagy a brit MI5-hoz...