Főoldal > Hirek > Mi az a spyware

t: 1147

Mi az a spyware



Ebben a kis ismertetőben a spyware típusú vírusokat járjuk körbe. Hogyan szúrjuk ki őket? Miért veszélyesek és hogyan védekezzünk ellenük? Az előre kijelenthető, hogy a magyarul kémprogramoknak nevezett számítógépes kártevők megelőzésében nem elhanyagolható a felhasználók ébersége sem. Valamint ajánlunk pár hasznos szoftvert is a megelőzéshez és eltávolításhoz.

A spyware

A spyware olyan szoftver, amely adatokat gyűjt a számítógépünkről a tudtunk nélkül, akaratunk ellenére. Az így összegyűjtött információt aztán elküldi valakinek valahova, aki aztán bárhogy fel tudja használni ezeket, akár ártó szándékkal is. Ez lehet csak annyi is, hogy kéretlen reklámokat tol az arcunkba, vagy titokban naplózza, hogy milyen oldalakon böngészünk. De komolyabb is lehet, mint a bankszámlánk kisöprése, vagy a számítógépen levő összes adatunk lezárása, amíg nem fizetünk értük váltságdíjat.
A spyware-eknek több típusát is megkülönböztetjük:
- Adware: engedélyünk nélkül telepített szoftver, amely reklámokkal szórja tele számítógépünket.
- Trójai: olyan szoftver, amely rosszindulatú programokat telepít, vagy információkat lop.
- Nyomkövető sütik: az online aktivitásunkat rögzítik és adják ki.
- Rendszer monitorozók: mindent rögzít, amit a számítógépen csinálunk és továbbítják a rosszfiúknak.

Hogyan kerül a gépünkre

Legtöbbször gyanútlanul rakjuk fel, úgy hogy egy másik programot próbálunk telepíteni, ami titokban felrakja a spyware-t is. Ha gyanús forrásból telepítünk programokat, akkor ez a veszély bizony fennáll. A spyware készítők fizetnek is a szoftver fejlesztőknek, hogy a programjukat rakják bele a telepítőjükbe.
Másik módszer, hogy kihasználják a biztonsági réseket. Ezeket folyton keresik a hackerek és folyton próbálják befoltozni a szoftverek fejlesztői és a vírusvédelmi szakemberek. Ha a hackerek találják meg a rést előbb, akkor kihasználják, hogy rosszindulatú programjukat telepítsék tudtunk nélkül.
A harmadik módszer ezek kombinációja, mikor e-mailben érkezik a spyware, és a gyanútlan felhasználó megnyitja, ezzel telepítve a programot.

Honnan tudjuk, hogy spyware került a gépünkre

A következő tünetek utalhatnak erre:
- A számítógép lassú, váratlanul összeomlik az operációs rendszere.
- Váratlanul elfogy a szabad hely a merevlemezen
- Felugró ablakok jelennek meg a képernyőn
- Hirtelen problémák az internet kapcsolattal
- A tűzfal vagy az antivírus nem működik
- Új ikonok jelennek meg az asztalon
- Az alapértelmezett keresőmotorunk megváltozik, új eszköztárak jelennek meg a böngészőben.

Mit tegyünk, ha fertőzött lett a gépünk spyware-rel

Először is frissen telepítsünk és frissítsünk egy vírusirtót és anti-spyware-t. Ez azért fontos, mert ha már fertőzött a gépünk, akkor a már telepített védelmi szoftvert már becsapta a spyware. A böngészőnkbe is telepítsünk egy olyan kiegészítőt, ami blokkolja a káros szkripteket és kéretlen reklámokat.
Ezután futtassuk a legátfogóbb vizsgálatot mindegyik védelmi programban. Igaz, hogy ez idegesítő és sok időbe telik, de jobb, mint ha kiürülne a bankszámlánk.
Ha biztosra akarunk menni, értesítsük a pénzintézetünket is az esetleges adatlopásról. Így ha tényleg megtörténik a visszaélés, van egy kis előnyünk.

Hogyan előzzük meg a jövőben a spyware fertőzést

A további megelőzéshez ugyanúgy a fenti lépéseket kell követnünk. Futtassuk le a biztonsági ellenőrzéseket rendszeresen és tartsuk naprakészen a védelmi szoftvereinket.
És figyeljünk arra is, hogy az imént említett spyware telepítési lehetőségeket kiküszöböljük. NE töltsünk le, ne telepítsünk gyanús programokat ne nyissunk meg bizonytalan eredetű e-maileket.

A Spyware egy mindig jelenlevő probléma az internetre csatlakozott eszközöknél. De a cikkben említett dolgokra egy kicsit odafigyelve nagy eséllyel elkerülhetjük a komolyabb gondokat.
Oldalunkon is találhattok a védelemhez szükséges programokat:
Malwarebytes
Ultra Adware Killer
Superantispyware


Hozzászólások

vissza a hirekhez | vissza címoldalra

Az elmúlt időszak zavaros kínai-amerikai kapcsolata következményeként napvilágra bukkant a hír, hogy a Huawei saját fejlesztésű mobil operációs rendszert készít, melyet az Android kiváltására használnának. Ezt később cáfolták, most mégis itt van a HarmonyOS, amely pontosan ezt fogja tenni.
Néhány napja azzal szembesült az orosz titkosszolgálat, az FSZB, hogy hackereknek 7,5 terabájtnyi adatot sikerült ellopni egyik alvállalkozójuktól és ezt eljuttatták számos médiumhoz. Az FSZB Oroszország elsődleges biztonsági ügynöksége a KGB közvetlen utódja, hasonló az amerikai FBI-hoz vagy a brit MI5-hoz...
A Google becsukja azt a kiskaput, amely kiadja a böngészett oldalaknak a felhasználó Inkognitó státuszát. Legújabb blogbejegyzésében a tech óriás ígéretet tett arra, hogy a Chrome webböngészőjében megszünteti az Inkognitó privát böngészéskor eddig létező kiskaput, amely veszélyeztette a felhasználók magánéletének védelmét.
Támadók létrehoztak egy hamis Office 365 weboldalt, amely Chrome illetve Firefox frissítésnek álcázott jelszó-tolvaj trójai vírussal, úgynevezett TrickBot-tal szerez illetéktelen hozzáférést adatainkhoz.