Főoldal > Hirek > Bocsánatot kért a Microsoft a náci, szexista robot Twitter üzeneteiért

t: 1382

Bocsánatot kért a Microsoft a náci, szexista robot Twitter üzeneteiért

A Microsoft múlt héten szabadította rá az internetre legújabb mesterséges intelligencia próbálkozását, a Tay nevű chatbot-ot. A robot alig 24 órát kapott a Twitteren, hogy magába szívja az ottani információkat, de le kellett kapcsolni a tanultak miatt.

Tay, a Microsoft chatbotja ezalatt a nap alatt ugyanis az amerikai 18-24 éves fiataloktól nem éppen az iskola és hazaszeretetről, meg a barátságról tanult, hanem sokkal inkább a holokauszttagadásról, szexizmusról és hasonlókról. A hivatalos bocsánatkérésre pedig azért volt égető szükség, mert a robot nem csak megtanulta ezeket a dolgokat, de tweetelni is kezdte.

„Igazán sajnáljuk, amiért sértő vagy megbántó tweetek jutottak ki Tay által. Ezek nem reprezentálják azt, kik vagyunk, és mi mellett kötelezzük el magunkat, sem azt, hogyan terveztük Tay működését.” – nyilatkozta a Microsoft Research egyik vezetője, Peter Lee.
A robot viselkedése kifejezetten sok gondolatot szült, mind a fejlesztői fejében, mind az eredményeket olvasókéban. Vajon tényleg ennyire elszállt a helyzet az interneten? Egy nap alatt egy tiszta, befolyásolatlan ’elméből’ egy kifejezetten korlátolt és rosszat hoz létre?

Viszont ha igaz a Microsoft sajtószóvivőjének nyilatkozata, már kicsit javulhat a kép:
„Sajnos az online működésbe kapcsolás első 24 órájában felfigyeltünk rá, hogy némely felhasználó szándékosan durván és erőszakosan provokálta Tay-t, hogy illetlen válaszokat adjon és ezekből tanuljon. Többek között emiatt is lett lekapcsolva a program, hogy további beállításokat eszközölhessenek.”

Tay utolsó tweetje ez volt: "c u soon humans need sleep now so many conversations today thx", azaz durva fordításban: “Viszlát emberek, aludnom kell, sokat beszélgettem ma, kösz”.

A Microsoft kísérlete rámutat, hogy mennyire nehéz az embereket az interneten kordában tartani. Sajnos a világháló szabadsága egyszerre adja meg az embereknek a szabad vélekedés jogát és a durva, sértő és embertelen vélemények kifejezésének színterét is.
Nem mindenki látja hasonlóan a kísérletet, vannak azonban, akik alapjaiban kérdőjelezik meg Tay-t és tehetségét. Stuart Russel, a kaliforniai Berkeley egyetem neves professzora úgy vélekedik, a chatbot nem is igazi mesterséges intelligencia, hiszen nem is fogja fel a környezeti kapcsolatokat, hogy mi mivel áll összefüggésben. Egyszerűen csak egy digitális papagáj, amely visszamondja a hallott durvaságokat a gazdájának.


Hozzászólások

vissza a hirekhez | vissza címoldalra

Itt a tavasz, jön a Húsvét remek ünnepe, nyuszik, tojások, locsolás és persze a páratlan füstölt sonka. Ez az ünnep egyben a feltámadás és a megújulás ünnepe. Ferenc pápa sem vélekedhetett másképpen, amikor úgy döntött, regisztrál az instagram-ra.
A nagy-britanniai, Southampton egyetem kutatói egy olyan talpbetét kifejlesztésén dolgoznak, amely a futás vagy gyaloglás közben elnyelt energiákat elektromossággá képes alakítani. Így duplán érdemes lesz mozogni a szabadidőnkben.
Már Arkhimédész is rámutatott, hogy egyetlen emelővel az egész világot el lehet mozdítani a helyéről. Valószínűleg még így is meglepődne, ha most látná azt a néhány, pár grammos mikrobotot, amik egy autót is elhúznak.
A gyönyörű barcelonai Katalán Nemzeti Múzeumban tartottak érdekes bemutatót a Google és a Lenovo közös munkájaként létrehozott Project Tango képességeiről és lehetséges felhasználási módjairól.