Főoldal > Hirek > Új-Zéland betiltja a szoftverszabadalmakat

t: 991

Új-Zéland betiltja a szoftverszabadalmakat

Öt év kellett ahhoz, hogy a sok visszautasítást, elhalasztást és ellene lobbizást megért szabadalmi törvényt elfogadhassák Új-Zélandon. A média egyelőre kísérletként fogja fel a változást és sokan érdeklődve figyelik, hogy mi lehet majd a végeredménye.
Craig Foss új-zélandi kereskedelmi miniszter pozitívan fogadta a szabadalmi törvény-modernizálást, mely szerinte egy jelentős innovációs előrelépés lehet az országban.
„Azon meghatározás tisztázásával, hogy mi védhető le, nagyobb rugalmasságot adunk az új-zélandi vállalatoknak és üzleteknek, hogy átvegyék és fejlesszék a meglévő felfedezéseket, miközben ezután is védik az eredeti újításokat.”
Az Institute of IT Professionals (IITP, „Informatikai Szakemberek Intézménye”) vezetője, Paul Matthews szintén köszöntötte a törvény sikerességét. Matthews gratulált Foss-nak, hogy hallgatott az IT iparra és kizárta a szoftverszabadalmakat. Elmondása szerint: „ez egy áttörés értékű nap, ahol a régi törvények találkoztak a modern technológiával és együtt lépnek fel Új-Zéland szoftverújítói oldalán.”
„A szabadalmi rendszer nem működhet megfelelően a szoftverekre nézve, mert szinte lehetetlen az eredeti technológiák mellett a vállalatoknak úgy új szoftvert fejleszteniük, hogy ne sértsék meg létező szoftverszabadalmak százait vagy ezreit.”
Elmondta továbbá, hogy „a mai történelmi jogszabályok támogatni fogják az újító technológiai törekvéseinket és tiszta üzenetet küld az egész világnak, hogy Új-Zéland nem tűri a bosszantó ’jogi trollok’ mesterkedéseit és a véget nem érő jogi vitákat.”
Az IITP tagjai körében végzett felmérés szerint rendkívüli, 94 százalékos támogatása volt a szabadalmak eltörlésének.

Forrás: ZDNET


Hozzászólások

vissza a hirekhez | vissza címoldalra

Az MIT kutatói ismét remekeltek, mikor egy olyan processzort mutattak be, mely 110 magot foglal magában, mégis kevesebb adatforgalmat generál és kevesebb energiát fogyaszt, ami a mobil technológiákban sokat jelent.
A Michigani Egyetem kutatói dolgoznak az új technológiai megoldásokon, melyeknek egyike a viaszhűtés, mely úgy tűnik, hogy sokkal hatékonyabb megoldást nyújt, mint az eddig használt processzorhűtésformák.
Mindenhol előfordulnak biztonsági rések, melyeket ki kell javítani. A Facebook-on is érvényes ez, ott még fizetnek is a felfedezésért. A legutóbbi felfedezésért azonban a palesztin hacker nem kapott pénzt a közösségi oldaltól.
Szeptember 10-én kerülhet bemutatásra az új iPhone 5S, mely elődjénél gyorsabb, nagyobb teljesítményű lesz, mindemellett pedig kevesebbet fogyaszt majd és jónéhány újdonságot hozhat magával.