Főoldal > Hirek > Billentyűzetbe épített számítógép: Raspberry Pi 400

t: 1345

Billentyűzetbe épített számítógép: Raspberry Pi 400



A Raspberry Pi Alapítvány idén debütált első asztali számítógépükkel, a Raspberry Pi 400-assal. Az eszköz integrált billentyűzettel, 64 bites processzorral, 4GB memóriával, valamint £100 (kb. 40.000 Ft) alatti árral büszkélkedhet.

Elsőre kicsit olyan, mintha egyenesen az 1980-as évekből szökött volna, de a látszat csal. Visszafogott külső jegyei ellenére ez egy teljes értékű PC, mely elég kicsi ahhoz, hogy ha szükséges, bedobd a hátizsákodba és útra kelj vele, vagy ha éppen nem használod, csak simán betedd a fiókba. Maga az eszköz £70 (kb. 28.000 Ft), de ha a kiegészítőkkel együtt csomagban vesszük meg, ami mindössze csak a monitort nem tartalmazza, £95 (kb. 38.000 Ft).

Mi van a Raspberry Pi dobozában?

Két különböző Pi 400 csomag látott napvilágot November 2-án. £95-ért megkapjuk magát az eszközt, egy egeret, USB-C töltőt, egy microSD kártyát rajta a Raspberry Pi operációs rendszerrel, egy micro-HDMI – HDMI kábelt, valamint egy felhasználói kézikönyvet.

Amennyiben minden kiegészítővel rendelkezünk már, £70-ért az alap egységet kapjuk meg.

A Raspberry Pi 400 jellemzői

A Pi 400-asban egy továbbfejlesztett Raspberry Pi 4-es dolgozik egy 4 magos ARM v8 Cortex-A72 processzorral, valamint 4GB DDR4 memóriával. Az új dizájnnak köszönhetően kapunk egy belső hőelvezetőt, így a processzor magasabb alap feszültséggel és 1.5 GHz helyett 1.8 GHz-es frekvenciával tud működni.

A billentyűzet tulajdonképpen ugyan az, amit 2019 óta megkapunk a Raspberry Pi asztali készlettel. Ugyan nem ez a legszebb a világon, de a gombok nincsenek túl közel egymáshoz, így nagyon kényelmes a használata több óra elteltével is.

Az eszköz hátulján portokból nincs hiány. Találunk egy pár USB 3, valamint egy USB 2 portot, kettő micro-HDMI csatlakozót, amivel akár 4K-s monitort is használhatunk, egy Gigabit Ethernet csatlakozót, egy microSD kártya foglalatot, és egy Raspberry Pi GPIO (General Purpose Input/Output – Általános Rendeltetésű Bemeneti/Kimeneti) portot, melyhez akár egy hangkártyát is csatlakoztathatunk.

Lassan kezdünk hozzászokni, de még mindig fájdalmas pont, hogy itt sem kapunk 3.5 mm-es Jack csatlakozót. Ha hangot szeretnék lejátszani, azt megtehetjük HDMI-n keresztül a monitor hangszóróival, vagy fejhallgatóval USB-n, illetve Bluetooth-on keresztül. A Pi 400-as Bluetooth 5.0 BLE, valamint 2.5 és 5 GHz-es 802.11ac (Wi-Fi 5) szabvány támogatottsággal rendelkezik.

Raspberry Pi operációs rendszer

A Raspberry Pi operációs rendszer egy 32 bites, Debian alapú Linux fejlesztés. A szoftverkönyvtárában minden megtalálható a képszerkesztő, grafikai, irodai programoktól kezdve a játékokig és az emulátorokig, melyek könnyen telepíthetőek parancssoros, vagy grafikai interfészen keresztül.

Amennyiben hozzá vagy szokva a Windowshoz, Linuxhoz vagy macOS-hez x86 platformon, beleütközhetsz néhány akadályba. A legészrevehetőbb ezek közül, hogy nincs DRM standard támogatás, amit többek között a Netflix és a Spotify is használ. Szerencsére ez orvosolható bizonyos böngészők használatával (pl. Chromium webböngésző).

Más operációs rendszerek is használhatóak, például az Ubuntu, Ubuntu Mate Linux, OpenSUSE, vagy a Gentoo (amiből van 32 és 64 bites verzió is). Jelenleg sajnos nincsen teljesen kompatibilis Microsoft Windows verzió Raspberry Pi-re.

Konklúzió

Lehetne még mit javítani a Pi 400-ason. Például 3.5 mm-es Jack csatlakozóval, vagy egy egyértelműbb bekapcsoló gombbal (Fn + F10 kombinációval lehet ki- és bekapcsolni az eszközt).

Viszont ezek olyan dolgok, amikkel együtt lehet élni, meg lehet szokni őket. Továbbá ha belegondolunk, ilyen ár / érték arány mellett talán nem is olyan nagy kompromisszumok ezek. A Pi 400-as remek választás lehet azoknak, akik szeretnének egy egyszerűbb otthoni irodát, vagy akik kisebb gyereknek keresnek számítógépet tanuláshoz.


Hozzászólások

vissza a hirekhez | vissza címoldalra

Szeptember 24-én tartotta éves bemutató konferenciáját az Amazon. A világ legnagyobb internetes kereskedője, a bolygó leggazdagabb emberének, Jeff Bezosnak a vállalata egy sor új, innovatív terméket mutatott be a héten, melyek közül a legnagyobb figyelmet a két dolog kapta: az új Ring biztonsági kamera, mely gyakorlatilag egy drón...
A YouTube videókat ajánló algoritmusa elég furcsa zsákutcákba vezet el minket néha, ezért tegnap a Mozilla bemutatta az új böngésző bővítményét, a RegretsReporter-t, aminek célja egy közösségi kutatás azokról az ajánlásokról, amiknek a megnyomását a felhasználók megbánták. A cél, hogy az átlag felhasználó is jobban megérthesse a YouTube algorit...
A Walmart áruházlánc először szállított házhoz különböző rendeléseket drónnal. Ezek a kiszállítások csak egy kísérleti („pilot”) program keretein belül mennek végbe ezen a héten, az észak-karolinai Fayetville-ben. Egy izraeli, drón automatizálással foglalkozó start-up, a Flytrex szolgáltatja a technikai hátteret. Mindegyik drón 52 km/h...
November 13-án egy talán mindenkinek kedves szülinapot ünnepelhetünk: 35 éves lesz a Super Mario Bros., minden idők leghíresebb és legikonikusabb videójátéka. Annak, aki nem tudná (bár ilyen ember valószínűleg nincs): A Super Mario Bros. egy 1985-ben kiadott platformjáték, ami eredetileg a Nintendora (becsületes nevén Nintendo Entertainment...