Főoldal > Hirek > Joker néven szedi áldozatait a legújabb Androidos malware

t: 3211

Joker néven szedi áldozatait a legújabb Androidos malware



A hetekben elemeztük, mi is az a spyware, milyen formái vannak. Nos itt egy élő példa, miért fontos figyelni rájuk, immár mobil eszközeinken is. A közelmúltban számos mobil alkalmazás egy rosszindulatú programmal megspékelve került be a Google Play Áruházba.

A legfrissebb kockázat: Joker vírus

A „Joker” elnevezésű (vírust) rosszindulatú programot arra használják, hogy feliratkozzanak a felhasználók nevében különböző előfizetési szolgáltatásokra. Olyan előfizetésekre, amelyekért előre több hónap használati díjat számítanak, még mielőtt rájönnénk, hogy feliratkoztunk.

Aleksejs Kuprins a kiberbiztonsági kutató részletesen elmagyarázta a kérdéses esetet:
Úgy tűnik, hogy a rosszindulatú program bizonyos országokat céloz meg, köztük Ausztráliát, Ausztriát, Belgiumot, Brazíliát, Kínát, Ciprust, Egyiptomot, Franciaországot, Németországot, Ghánát, Görögországot, Hondurast, Indiát, Indonéziát, Írországot, Olaszországot, Kuvaitot, Malajziát, Mianmart, Hollandiát, Norvégiát, Lengyelországot, Portugáliát, Katart, az Argentin Köztársaságot, Szerbiát, Szingapúrt, Szlovéniát, Spanyolországot, Svédországot, Svájcot, Thai-földet, Törökországot, Ukrajnát, az Egyesült Arab Emírséget, az Egyesült Királyságot és az Egyesült Államokat.
Láthatjuk ugyan, hogy Magyarország egyelőre nincs a célzott országok között, azonban nem árt az óvatosság nekünk sem.

A szóban forgó alkalmazások többsége kifejezetten az európai és az ázsiai országokat célozta meg, és szükséges hozzá, hogy a felhasználónak e régiókból származó SIM-kártyát kell használnia, hogy a rosszindulatú programok lefussanak. Összességében 24 különböző alkalmazás fertőződött meg a rosszindulatú programmal. Ezeket az alkalmazásokat hozzávetőleg 472 000 alkalommal telepítették. A metaadatok azt sugallják, hogy a vírusos alkalmazások 2019 júniusában kezdték meg pályafutásukat, bár egyesek a múltban is léteztek.

Vírussal fertőzött applikációk

Ennek ellenére Kuprins megjegyzi, hogy a Google úgy tűnik, úrrá tud lenni a helyzeten. A Google még a biztonsági kutatók jelzései előtt eltávolította az összes vírussal fertőzött alkalmazást a Google Play Áruházból.
Ha ezen alkalmazások bármelyikét telepítettétek saját Android telefonra vagy táblagépre, vagy aktívan használod őket, ideje azonnal törölni ezeket.

Advocate Wallpaper
Age Face
Altar Message
Antivirus Security – Security Scan
Beach Camera
Board picture editing
Certain Wallpaper
Climate SMS
Collate Face Scanner
Cute Camera
Dazzle Wallpaper
Declare Message
Display Camera
Great VPN
Humour Camera
Ignite Clean
Leaf Face Scanner
Mini Camera
Print Plant scan
Rapid Face Scanner
Reward Clean
Ruddy SMS
Soby Camera
Spark Wallpaper

További teendők pénzünk megőrzéséért

Fokozott figyelmet fordítsunk emellett a hitelkártya-kimutatásainkra is, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy semmilyen feliratkozás nem aktív ezekhez.

Kuprins azt is javasolja, hogy fordítsunk figyelmet arra, hogy milyen engedélyeket kérnek az alkalmazások, amikor telepítjük őket a telefonra. Feltehetően ezeknek az alkalmazásoknak egy része világossá tette, hogy hozzáférnek a telefon bizonyos részeihez, amelyekhez nem kellett volna hozzáférniük. Ha valami hasonlót észlelünk egy alkalmazásban, különösen egy kevéssé ismert Android alkalmazásban, akkor érdemes körültekintően eljárni, és már eleve fel sem telepíteni ezeket az alkalmazásokat.

Láthatjuk az alkalmazások között, hogy Antivírus applikáció is lehet eleve fertőzött, figyeljünk, hogy jó nevű, régebb óta a piacon levő alkalmazásokat használjunk, mint amilyen az Avast Mobile Security.
Érdemes figyelni az értékeléseket, és a letöltések számát is: ha kevés, illetve alacsony értékelésű, az óvatosságra adhat okot.
Nem árt ezek mellett időközönként biztonsági mentést készíteni eszközünkről sem.


Hozzászólások

vissza a hirekhez | vissza címoldalra

Mivel egyre több webes forgalom származik a mobil eszközökről - különösen az e-kereskedelmi webhelyekre -, a vállalkozások számára egyre fontosabbá válik a tartalom, amely gyorsan és könnyedén betöltődik a kis képernyőkre is. Bizonyos mértékig a natív mobilalkalmazások eddig kielégítették ezt a szükségletet, ám ...
Az Apple bocsánatot kért, miután nyilvánosságra került, hogy külsős embereknek fizettek, hogy hallgassák vissza Siri-felhasználók rögzített beszélgetéseit. Az eljárás nagy nyilvános felháborodást okozott, és felkapta a sajtó is. Több nagy techcég is használta az eljárást.
A Google, mióta létezik Android rendszer, minden egyes főverziót az ABC soron következő betűjével kezdődő édességnévvel fémjelzett, egészen idáig. A most aktuális Android Pie lesz ugyanis az utolsó ebben a sorban. A következő verzió, amelyet eddig csak Android Q-ként emlegetett a szaksajtó ugyanis hivatalosan Android 10 néven fog napvilágot látni.
Ebben a kis ismertetőben a spyware típusú vírusokat járjuk körbe. Hogyanszúrjuk ki őket? Miért veszélyesek és hogyan védekezzünk ellenük? Az előre kijelenthető, hogy a magyarul kémprogramoknak nevezett számítógépes kártevők megelőzésében nem elhanyagolható a felhasználók ébersége sem.