Főoldal > Hirek > A jövő technológiái: dolgok, amik nélkül nem tudunk majd élni 15 év múlva

t: 1419

A jövő technológiái: dolgok, amik nélkül nem tudunk majd élni 15 év múlva



Persze, a technológiában is vannak olyan területek, amelyek nem haladnak olyan gyorsan ahogy szeretnénk. A repülő autókat száz éve folyamatosan várjuk, és mindig az a válasz, hogy 15 év múlva jön majd. De mégis, mik azok a fejlesztések, amelyeknek reális esélye van a mindennapjaink részévé válni belátható időn belül?

Drón csomagpontok

Ha elterjednek a már ma is szárnyaikat próbálgató drón csomagszállító szolgáltatások, kulcsfontosságú lesz, hogy hova érkezzenek. Kézenfekvőnek tűnik, hogy az épületek tetején landoljanak, hiszen felettük szabad a légtér. Biztonságosabb, mint erkélyeket, ablakokat becélozni, és a háziállatok szempontjából is jobb, ha nem kerülnek kapcsolatba velük.
Ehhez persze némi átalakítás kellene a tetőn, például egy csúszda-szerkezet, az alján esőkifolyóval, amely biztonságosan levezeti a csomagot egy kipárnázott helyre, ahol aztán csak a tulajdonos férhet hozzá.
A többlakásos épületeknek lehetne csak a lakói által hozzáférhető terület, amit kamera figyel.

Önvezető közösségi autóparkolók és töltőállomások

Az önvezető autók első körben valószínűleg a közösségi autózás területén fognak megjelenni, mint amilyen az Uber és a Lyft. Korábbi cikkünkben már megírtuk, hogy Japánban már üzemelnek az önvezető buszok, melyeket elsőként a tömegközlekedésben használnak.
De hol fognak ezek az autók készenlétben állni, amíg nem hívják őket?
Valószínűleg elektromosak lesznek már, szóval olyan parkolókra lesz szükségük, ahol elektromos töltőállomások is ki vannak alakítva. Az ebben gondolkodó cégek valószínűleg már ilyen terveket készítenek. Hiszen a legtöbb helyi autóval és azok parkoló, töltő állomásával rendelkező cég versenyelőnyhöz fog jutni az adott régióban.
Az autók beállnak, töltőre kerülnek, és híváskor szükség szerint ellátják a fuvart, majd visszatérnek a helyükre. Ezek a készenléti parkolók kritikusak lesznek az autonóm közösségi autózás sikerességében.

Biometrikus adatlopás elleni védelem

A helyzet úgy áll, hogy aki még aggódik, hogy a közösségi oldalakon majd jogtalanul szkennelik az arcát és esetleg visszaélnek vele, nos, valószínűleg ez már rég megtörtént.
Ennél rosszabb dolog, ha az arcunkat véletlenül - mivel a rendszer még nem tökéletes - más nevével kapcsolják össze. A közelmúltban történt is már ilyen eset. Egy bűnelkövetőnek a nevét tudták csak, de egy másik ember arcát kapcsolták hozzá. Őt aztán el is kapták, és csak nehezen sikerült a végére járni, hol a hiba, és hogy a fogdában ülő ember ártatlan.
Szóval itt is van még hová fejlődni a következő években.

AI asszisztensek

A mesterséges intelligencián alapuló asszisztensek fejlesztése gyors ütemben fejlődik. Jó úton haladunk abba az irányba, ahol már komoly teljesítmény lesz követni az összes szolgáltatást, amire feliratkoztunk, és amelyek aztán hozzáférnek bankkártya adatainkhoz. Ilyen az összes zenei és videó szolgáltatás, mint a Spotify, Apple Music, Netflix, Hulu, de a különböző típusú biztosításokat is ide vehetjük.
Az életünk menedzselése lassan egy cég vezetéséhez kezd hasonlítani. A rengeteg dolog mellett sok felesleges kiadásunk is keletkezhet, amelyet aztán lehet észre sem veszünk, vagy csak nem időben.
Ez azt sugallja, hogy hamarosan szükségünk lehet egy mindent átfogó szolgáltatásra, amely segít nekünk optimalizálni a kiadásainkat. Gondoskodik arról, hogy megvannak azok a szolgáltatások amelyekre szükségünk van, anélkül hogy túlköltekeznénk, de ne legyenek sosem használtak. Tehát megértse céljainkat és tudjon velük dolgozni.
Ez a szolgáltatás kezelni tudja majd kötelezettségeinket is, mint amilyen az adóbevallás, illetve bármilyen időszerű, kötelező teendő, pl. személyi igazolvány megújítása, stb.
Egyszóval szükségünk lesz egy saját Jarvisra, mint Tony Starknak.

Persze a fent említettek csak a jéghegy csúcsa, hamarosan egyre több, egyre intelligensebb dolog fog minket körbevenni. Figyelnünk kell melyek azok amik segítenek, melyek amik becsapnak.
Itt csak párat említettem, biztosan mindenki tudna mondani többet is. A következő Bill Gates vagy Elon Musk valószínűleg már ilyeneken dolgozik épp.
Lehet hogy ezekből egyik sem válik valóra, vagy nem így, vagy nem akkor, de a jelenlegi trendekből erősen valószínűek. És amiket várunk azt a tudósok le fogják fejleszteni. Az önbefűző cipő is csak elkészült valahogy!
És ha már Vasembert és a jövőt emlegettem, próbáljátok ki a nagyszerű Marvel Future Fight ingyenes Androidos verekedős játékot!

A mesterséges intelligencia és a PC játék

Érdekességként említem meg, hogy a Deep Q-network (DQN) DeepMind nevű mesterséges intelligenciáját korábban 49 számítógépes játékon tesztelték. Ezek közül 29-ben jobb eredmény ért el, mint az emberi játékosok 75%-a! Wow...


Hozzászólások

vissza a hirekhez | vissza címoldalra

A Google sokadik nekifutását láthatjuk éppen kibontakozni a szociális média színterén. Ha még emlékszik rá valaki, az utolsó próbálkozásuk a Google+ volt. Ez ugyan nagy reményekkel és egészen ügyesen indult, a jól hangzó felhasználói számok csalókák voltak. A következő trónkövetelő a Google Shoelace szociális média alkalmazás...
A deepfake egy gépi tanulást felhasználó kép-, hang- és videóhamisításra használt technológia, amelyről egyre többet hallhatunk a számítástechnikát nyomon követő hírekben. Arról van szó, hogy az ezzel a technológiával fejlesztett alkalmazások mesterséges intelligenciát használva egyre profibb hamisítványokat tudnak készíteni...
Nem kell komplett okos otthont kiépíteni ahhoz, hogy egy okoshangszóró előnyeit ki tudjuk használni. De lássuk, mik is ezek, és mire tudjuk használni őket? A WiFi-csatlakozású okos hangszórók piaca az elmúlt években egyre bővült, csak a legnagyobb asszisztenseket említve: Alexa, Google Asszisztens, Siri, Cortana. Ezek már...
Globális kriptovaluta bevezetését jelentette be a Facebook atyja, Mark Zuckerberg amely a Libra nevet kapta. Az új pénznem részben hasonlít, részben pedig eltér az egyik legismertebb hasonló pénznemtől, a Bitcointól. A Libra elsődleges célja az lesz, hogy az emberek egymás között pénzt tudjanak küldeni gyorsan és egyszerűen.