Főoldal > Hirek > Deepfake: jó vagy rossz lesz ez nekünk?

t: 1057

Deepfake: jó vagy rossz lesz ez nekünk?



A deepfake egy gépi tanulást felhasználó kép-, hang- és videóhamisításra használt technológia, amelyről egyre többet hallhatunk a számítástechnikát nyomon követő hírekben.
Arról van szó, hogy az ezzel a technológiával fejlesztett alkalmazások mesterséges intelligenciát használva egyre profibb hamisítványokat tudnak készíteni képekről és már videókról is.

Egy példa a deepfake program használatára

Vegyünk egy egyszerű példát: a deepfake programmal / technológiával könnyűszerrel megoldható hogy a saját arcunk “énekelje” kedvenc együttesünk számát az eredeti klipben. Ugyanakkor könnyen belátható, hogy ez a módszer számos visszaélésre is lehetőséget ad, ha arcunk nem kívánt helyen bukkan fel.

A jó, a rossz és a deepfake

A deepfake veszélyei egyre ismertebbé és érthetőbbé válnak. Ez rossz hír, de minél jobban megértjük őket, annál jobban meg is akadályozhatók. Mert az már biztos, hogy a deepfake kora itt van, és maradni is fog még jódarabig.
És ha már így alakult, koncentráljunk a pozitívumokra. A képszintézis és manipuláció hatékony eszköz lehet a kreatív alkotók számára.
A vizuális történetmesélés drága üzlet, a Hollywoodi stúdiók dollármilliókat költenek olyan látvány létrehozására, amely a közönséget egy másik világba tudja repíteni. Az általuk használt eszközök, programok viszont rettenetesen drágák, nem igazán elérhetőek a halandó emberek számára.
Itt szóba jöhet a deepfake, ami a kevésbé tehetős alkotóknak segíthet elképzeléseik megvalósításában. Így csökkennének az anyagi háttérből eredő minőségi különbségek.

A deepfake ma is jelenlévő formái

Mint rengeteg úttörő technikát, persze ezt is a felnőtt szórakoztatóipar karolta fel először, és ez egyben példa is a rosszindulatú felhasználásra, gondoljunk csak az imént említett példára, ha arcunk egy ilyen filmből néz vissza ránk…
Ugyanakkor az interneten elindult egy másik, jóval viccesebb hullám is, amelynek során Nicholas Cage arcát tették be különböző filmekbe.
Ez banálisnak tűnhet, de a tartalomalkotás olyan formája ez, mely bár technikailag korábban is lehetséges volt, a deepfake előtt gyakorlatilag mégsem volt reális esély a megvalósítására.
A következő őrületek valószínűleg ezen a vonalon tovább haladva a szájmozgás szinkronizálása, a táncmozdulatok "készítése", vagy hírességek hangjának kölcsönzése lesz.

A deepfake jövője

Ez a technológia közelebb fog hozni minket a megtévesztésig emberszerű virtuális karakterekhez, hiszen ennek ma még az egyik legnagyobb hiányossága a hihető arcmimika, hangok és érzelmek kifejezése. Képzeljük csak el, hogy a már most is használt virtuális személyi asszisztensek, mint Siri, Alexa, Cortana a rengeteg hasznos funkciójuk mellett, arcot is kapnának.

Ennyiből is elképzelhető tehát, hogy a kezdeti sok rossz hír után a deepfake módszernek mégis pozitív végkicsengése legyen.
Egyelőre azonban, ha szeretnétek más bőrébe bújni, használjátok inkább a Snapchat ingyenes letöltésű filtereket vagy a Faceapp ingyenes alkalmazást!


Hozzászólások

vissza a hirekhez | vissza címoldalra

Nem kell komplett okos otthont kiépíteni ahhoz, hogy egy okoshangszóró előnyeit ki tudjuk használni. De lássuk, mik is ezek, és mire tudjuk használni őket? A WiFi-csatlakozású okos hangszórók piaca az elmúlt években egyre bővült, csak a legnagyobb asszisztenseket említve: Alexa, Google Asszisztens, Siri, Cortana. Ezek már...
Globális kriptovaluta bevezetését jelentette be a Facebook atyja, Mark Zuckerberg amely a Libra nevet kapta. Az új pénznem részben hasonlít, részben pedig eltér az egyik legismertebb hasonló pénznemtől, a Bitcointól. A Libra elsődleges célja az lesz, hogy az emberek egymás között pénzt tudjanak küldeni gyorsan és egyszerűen.
A Mozilla mindig is igyekezett felhasználói biztonságát és magánszféráját szem előtt tartani a fejlesztései során. Ebben a szemléletben indítják útnak Firefox Lockwise néven új asztali, valamint android és iPhone mobilokra is ingyenesen telepíthető jelszókezelő alkalmazásukat.
Eljött az ideje az új generációs Xbox konzolnak, hogy utat törjön magának a piacon. A Microsoft az idei E3 expón mutatta be büszkén a Project Scarlett néven futó új konzoljukat, amely minden tekintetben bőven felül fogja múlni a korábbi változatokat.